הפרלמנט האירופי הצביע בעד שעון קיץ כל השנה

הפרלמנט האירופי אישר מעבר לשעון אחיד במשך כל ימות השנה ב-2021 – ועתה המדינות ביבשת צריכות להכריע האם הן תומכות במהלך

לוגו בלומברג
בלומברג
שעון במרכז מסחרי במזרח צרפת
צילום: אי־אף־פי
לוגו בלומברג
בלומברג

הפרלמנט האירופי מקדם תוכנית למעבר משעון עונתי לשעון אחיד במשך כל ימות השנה, וכעת הממשלות ביבשת מתבקשות להכריע האם הן מעוניינות בכך. אסיפת האיחוד האירופי הצביעה היום (ג') בעד מעבר לשעון קיץ תמידי החל מ-2021, וזאת במקום החלפת השעון המסורתית באביב ובסתיו.

במסגרת החקיקה, שאושרה על ידי נציגי 28 המדינות החברות בפרלמנט, הממשלות שמעוניינות בשעון אחיד לאורך כל השנה יעברו לשעון קיץ ביום ראשון האחרון של מארס 2021. אלו שמעוניינות בשעון חורף תמידי יעברו לשעון חורף ביום ראשון האחרון של אוקטובר 2021.

באוגוסט האחרון המליצה הנציבות האירופית לאיחוד האירופי לנטוש את מנהג החלפת השעון, לאחר שערכה סקר נרחב בקרב מיליוני אנשים באירופה. לפי תוצאות הסקר, 80% מאזרחי האיחוד תומכים בשעון קיץ תמידי. ואולם, החלטת הפרלמנט עשויה להיות המילה האחרונה בנושא בחודשים הקרובים, כאשר ממשלות מדינות אירופה מנסות לגבש עמדה משלהן.

פינלנד לדוגמה אינה מעוניינת כלל בשעון קיץ. בחלקים הצפוניים שלה, השמש כלל לא שוקעת במשך הקיץ ולא זורחת בחורף. בהלסינקי, עיר הבירה בדרום המדינה, שעת הזריחה ב–1 באוגוסט היתה 4:59 ושעת השקיעה - 21:52. בריטניה, למשל, קיימה שעון קיץ לאורך כל השנה ב-1971-1968, וביטלה אותו בשל זריחה מאוחרת מאוד בחלקיה הצפוניים. ספרד, שהזיזה את השעון שעה קדימה ב-1940 בדומה לשעון במרכז אירופה, כדי להתאים את עצמה לשעון של גרמניה הנאצית, עשויה לנצל את השינויים הצפויים כדי לחזור שעה אחורה ולהיות מתואמת עם שכנתה פורטוגל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker