סמסונג צופה רווחים מאכזבים בגלל ירידה בביקוש לשבבים

ברבעון הקודם נרשמה ירידה של 7% במכירות הסמארטפונים, על רקע ההאטה בסין ומכיוון שצרכנים רבים ממשיכים להחזיק בהם זמן רב יותר בלי לשדרג

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
סמסונג
סמסונגצילום: AFP
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

סמסונג הזהירה היום (שלישי) כי דו"חותיה הפיננסיים לרבעון הראשון של השנה צפויים להיות מאכזבים, בשל ירידה במחירי השבבים ומסכי ה-LCD - סימן נוסף להאטה בביקוש לסמארטפונים וגאדג'טים נוספים.

ענקית האלקטרוניקה הקוריאנית אמרה כי היא צופה "ירידה חדה במחירים של מוצרים חשובים" בשלושת החודשים הראשונים של השנה, על רקע "חולשה כללית בביקוש" למוצריה. זו הודעה חריגה בשלב הזה עבור סמסונג, שבדרך כלל מפרסמת תחזית זמן קצר לאחר שהרבעון מסתיים.

האזהרה של החברה מגיעה לאחר ירידה של 7% במכירות הסמארטפונים בעולם ברבעון הרביעי של 2018 - ירידה רבעונית חמישית ברציפות, לפי ניתוח של חברת המחקר קאונטרפוינט מהונג קונג. הסיבה לכך, בין היתר, היא שאנשים ממשיכים להחזיק בסמארטפונים שלהם זמן רב יותר, ולא רואים צורך לשדרג לדגמים חדשים שמציעים שיפורים טכנולוגיים זניחים.

ואולם, הירידה שממנה סובלת סמסונג היא חלק ממגמה עולמית רחבה יותר שנובעת מההאטה בסין. אירופה מראה סימני האטה גם היא, ובארה"ב, שם הכלכלה צמחה במשך כמעט עשור, הסימנים מצביעים על סיכון גובר למיתון. צרכנים שחשים מצוקת מזומנים מעדיפים לדחות רכישה של גאדג'טים חדשים.

המצב הנוכחי קשה במיוחד לחברות כמו אפל , שמנסה לפנות למעמד הביניים המתרחב של סין בחיפוש אחר מקור צמיחה חדש. באזור שכולל את סין, החברה רשמה  ירידה של 25% במכירות ברבעון הרביעי של השנה שעברה - ל-13.17 מיליארד דולר .

חנות של אפל בבייג'ין
חנות של אפל בבייג'יןצילום: אי־פי

אף שסמסונג היא יצרנית הסמארטפונים הגדולה בעולם – וידועה בסדרת הדגל שלה, גלקסי – עסקי השבבים אחראים לרוב הרווחים שלה.  

הן סמסונג והן אפל מתמודדות גם עם תחרות קשה מצד יצרניות סיניות מקומיות כמו וואווי ושיאומי, אשר הטלפונים שלהן זולים יותר וזוכים לפופולריות רבה בסין. המדיניות של ממשלת סין עודדה את היצרניות המקומיות להרחיב את ייצור השבבים, שסין זיהתה כחלק חשוב של האסטרטגיה הכלכלית שלה. המדיניות הזו, במקביל לירידה בביקוש, הובילה לגידול במלאים אצל יצרניות שבבים אחרות באזור.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ