הבנק הפדרלי לא צופה העלאת ריבית השנה; יעצור צמצום מאזניו

הבנק המרכזי של ארה"ב צופה העלאת ריבית אחת בלבד עד סוף שנת 2021 ■ יפסיק לצמצם את היקף הנכסים במאזניו בספטמבר ■ הנמיך תחזיות הצמיחה והאינפלציה, אך העלה תחזית האבטלה

בלומברג
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יו"ר הבנק הפדרלי, ג'רום פאואלצילום: Yuri Gripas/רויטרס
בלומברג
סוכנויות הידיעות

הבנק הפדרלי הותיר היום (ד') ללא שינוי את הריבית בארה"ב בטווח של 2.5%-2.25%, ומקבלי ההחלטות בבנק המרכזי שבו והנמיכו את תחזיות הריבית שלהם, וצופים כעת העלאת ריבית אחת בלבד עד סוף 2021. הפד גם הודיע כי יפסיק לצמצם את היקף הנכסים במאזניו בספטמבר, והנמיך את תחזיות הצמיחה והאינפלציה לשנה הנוכחית.

התחזית החציונית של בכירי הבנק הפדרלי צופה כעת אפס העלאות ריבית בשנת 2019, לעומת תחזיתם הקודמת מדצמבר לשתי העלאות ריבית, והתחזית בספטמבר שבה צפו שלוש העלאות ריבית ב-2019. התחזית לשנת 2020 צופה העלאת ריבית אחת, ללא שינוי לעומת תחזית בכירי הבנק בדצמבר. בשנת 2021 חזויות אפס העלאות ריבית.

הבנק המרכזי גם הודיע כי יפסיק לצמצם את היקף הנכסים במאזניו בסוף חודש ספטמבר, וכי יחל להאט את קצב הצמצום כבר במאי. הפד מתכוון להאט את קצב צמצום הנכסים מעתה להיקף של עד 30 מיליארד דולר בחודש, ולקצב של עד 15 מיליארד דולר החל ממאי, ויעצור כאמור כליל את צמצום הנכסים בספטמבר.

מאז אוקטובר 2017, החל הפד בצמצום הדרגתי של היקף האג"ח הממשלתיות האמריקאיות והאג"ח מגובות משכנתאות שרכש במסגרת תוכניות הרחבה כמותית (QE) שביצע לאחר המשבר והמיתון הכלכלי של השנים 2009-2007. כתוצאה מכך, הצטמצם היקף הנכסים במאזני הבנק לפחות מארבעה טריליון דולר לעומת שיא של 4.5 טריליון דולר כאשר החל בצמצום הנכסים בקצב של עד 50 מיליארד דולר בחודש.

מקבלי ההחלטות בפד גם הורידו היום את תחזיות הצמיחה הכלכלית, וצופים כעת צמיחה של 2.1% בתוצר המקומי הגולמי (GDP) השנה, לעומת צפי לצמיחה של 2.3% בעת פרסום התחזיות הקודמות, בדצמבר.

בהודעה שפירסמה ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC) בתום ישיבתה בת היומיים, תואר מצבו של שוק העבודה כ"חזק" אך נכתב גם כי "חלה האטה בצמיחת הפעילות הכלכלית" - תפנית חדה לעומת נוסח הודעת בינואר בה תוארה הפעילות כ"צומחת בקצב איתן".

במסיבת עיתונאים שקיים יו"ר הבנק הפדרלי, ג'רום פאואל, לאחר פרסום ההחלטה, הוא אמר כי האטה בכלכלות סין ואירופה מכבידה גם על כלכלת ארה"ב. "אנו עדים כעת למצב שבו כלכלת אירופה רשמה האטה משמעותית וכך גם הכלכלה הסינית, אם כי בכלכלה אירופה זה יותר ניכר", אמר פאואל. "כפי שצמיחה גלובלית חזקה סיפקה רוח גבית, צמיחה גלובלית חלשה יותר עלולה להיות רוח נגדית לכלכלה שלנו".

בכירי הפד גם הנמיכו היום את תחזית האינפלציה לעומת התחזית הקודמת מדצמבר, וצופים כעת אינפלציה של 1.8% השנה, ועליות של 2% הן במדד המרכזי והן במדד הליבה שאינו כולל את מחירי המזון והאנרגיה בשנתיים הבאות.

בה בעת, מקבלי ההחלטות בבנק המרכזי העלו את תחזית האבטלה, וצופים כעת כי שיעור האבטלה יהיה בסוף השנה ברמה של 3.7%, עלייה לעומת תחזית של 3.5% בדצמבר. שיעור האבטלה כיום הוא 3.8%.

לאחר לא פחות מארבע העלאות ריבית בשנת 2018, אימץ הפד מתחילת 2019 עמדה "יונית" יותר לפיה לא ימהר הבנק לשוב ולהעלות את הריבית. בחודשים האחרונים אף אמר פאואל כי ישנם סימנים מנוגדים שמגבירים את חוסר הוודאות סביב תחזית מדיניות הבנק.

בין גורמי חוסר ודאות אלו ניתן למנות האטה בצמיחה הכלכלית בסין ובאירופה, סכסוכי סחר בינלאומיים, פגיעת השבתת הממשל הפדרלי בדצמבר ובינואר בפעילות הכלכלית בארה"ב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker