ראש ממשלת בריטניה ביקשה דחייה של שלושה חודשים לברקזיט

בריטניה היתה אמורה לעזוב את האיחוד האירופי עד סוף החודש, אך הפרלמנט הבריטי לא אישר את תנאי היציאה ■ נשיא המועצה האירופית: "דחייה קצרת מועד אפשרית, אך מותנית באישור ההסכם בפרלמנט הבריטי"

ישראל פישר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תרזה מיי בפרלמנט בלונדון, היום
תרזה מיי בפרלמנט בלונדון צילום: AFP

ראש ממשלת בריטניה, תרזה מיי, ביקשה מהאיחוד האירופי לדחות את הברקזיט עד 30 ביוני. בריטניה היתה אמורה לעזוב את האיחוד עד 29 במארס, אך מיי לא הצליחה לשכנע את הפרלמנט הבריטי לאשר את הסכם היציאה שאליו הגיעה עם האיחוד האירופי. ההסכם קבע כי בריטניה לא תוכל לצאת ללא הסכם - ולמיי לא נותרה ברירה אלא לבקש דחייה.

במכתב שהעבירה מיי לנשיא המועצה האירופית, דונלד טאסק, היא ביקשה לדחות את מועד הברקזיט כדי שתנסה להגיע להסכם עם האיחוד האירופי על תנאי היציאה - אחרי שהפרלמנט הבריטי דחה פעמיים הסכמים שאליהם הגיעה עם האיחוד האירופי. הנושא העיקרי שאליו מתנגדים רוב חברי הפרלמנט בבריטניה קשור בסעיף שנקרא "בקסטופ".

טאסק אמר היום בתגובה לבקשה כי דחייה קצרת מועד של ברקזיט אפשרית, אך מותנית באישור הסכם ברקזיט על ידי הפרלמנט הבריטי. "לאור ההתייעצות שערכתי בימים החולפים, אני מאמין שהארכה קצרה תהיה אפשרית, אך תהיה מותנית בהצבעה בעד הסכם היציאה בבית הנבחרים". "שאלת משך הארכה זו נותרה פתוחה", הוסיף.

עוד טענו גורמים באיחוד האירופי, כי אם בריטניה מעוניינת בדחייה קצרה של סעיף 50, הסעיף שמגדיר את אופן היציאה של מדינה מהאיחוד האירופי, ניתן לאפשר לה דחייה עד 23 במאי בלבד - אז יתחילו הבחירות לפרלמנט האירופי, ובריטניה לא אמורה להיות חלק מהאיחוד אז. אם בריטניה רוצה דחייה, לפי הגורמים, עליה לבקש דחייה ארוכה בהרבה.

"כל דחייה שתוצע לבריטניה צריכה להיות עד 23 במאי, או שתהיה דחייה ארוכה בהרבה ותדרוש ממנה לערוך בחירות לפרלמנט האירופי", נכתב במסמך רשמי של האיחוד האירופי שהגיע לידי סוכנות הידיעות רויטרס. "זו הדרך היחידה לשמור על התפקוד של מוסדות האיחוד האירופי ועל היכולת שלהם לקבל החלטות".

נשיא המועצה האירופית, דונלד טאסק
נשיא המועצה האירופית, דונלד טאסקצילום: רויטרס

אחרי הסכם יום שישי הטוב בין בריטניה לבדלנים בצפון אירלנד שנחתם ב-1998, הגבול בין אירלנד לצפון אירלנד צריך להישאר פתוח למעבר אנשים וסחורות. כל עוד הממלכה המאוחדת, שצפון אירלנד היא חלק ממנה, היתה חברה באיחוד האירופי, לא היתה כל בעיה, שכן במסגרת חוקי האיחוד האירופי התאפשר מעבר חופשי של סחורות ואנשים בין המדינות החברות.

מיי: "דחייה טכנית לצורך השלמת מו"מ על הסכם מחודש"

ואולם במסגרת היציאה של בריטניה מהאיחוד האירופי, הגבול אמור היה להיסגר. לכן הסכימה מיי לסעיף הבקסטופ שהיה מאפשר מעבר חופשי בגבול לתקופה מוגבלת, עד שהיו חותמים על הסכמי סחר נפרדים. עם זאת, במצב כזה בריטניה היתה מחויבת לחוקי המכסים של האיחוד האירופי - דבר שלא היה מקובל על חברי הפרלמנט הבריטים שתמכו בברקזיט, ובנוסף עורר תרעומת גם בקרב מתנגדים לברקזיט שחששו כי הסעיף ייצור הפרדה בין צפון אירלנד ליתר חלקי הממלכה.

דחיית היציאה של בריטניה מהאיחוד האירופי דורשת את אישור כל 27 המדינות החברות באיחוד. בקשתה של מיי התפרסמה יממה לפני פסגת 27 המדינות הנותרות באיחוד האירופי מחר בבריסל. הפרלמנט הבריטי אישר בשבוע שעבר את בקשת הדחייה, אך בכמה מדינות באירופה טוענים שפרק זמן של שלושה חודשים אינו מספיק כדי להגיע להסכם, וכי בריטניה צריכה עוד שנתיים לפחות של משא ומתן כדי שתוכל לעזוב את האיחוד האירופי עם הסכם סופי שיגדיר את התנאים.

אחרי פרסום בקשת הדחייה של הברקזיט, מגיבה הליש"ט הבריטית בירידה של 0.5% מול הדולר והיא נסחרת סביב 1.3203 דולר לליש"ט; מול היורו, יורדת הליש"ט ב-0.6% ונסחרת סביב 1.1614 יורו לליש"ט. הבורסה בלונדון עולה ב-0.1% אחרי הפרסום - שינוי קל לעומת המגמה מתחילת יום המסחר.

עוד ציינה מיי במכתב כי מדובר ב"דחייה טכנית" לצורך השלמת משא ומתן על הסכם מחודש, ואולם ספק אם היא תוכל להשלים את ההסכם בתוך שלושה חודשים, אחרי שיו"ר הפרלמנט הבריטי, ג'ון ברקו, אמר כי מיי לא תוכל להביא שוב לאישור הסכם דומה מאוד לשני ההסכמים שנדחו בחודשים האחרונים.

"מדיניות ממשלת בריטניה תומכת עדיין ביציאה של בריטניה מהאיחוד האירופי בצורה מוסדרת על בסיס ההסכם שאליו הגענו בנובמבר", נכתב. היא הוסיפה: "תכננתי להביא את ההסכם השבוע להצבעה חוזרת בפני בית הנבחרים. יו"ר בית הנבחרים אמר ביום שני שכדי לערוך הצבעה משמעותית נוספת, ההסכם חייב להיות שונה מאוד - לא שונה רק בניסוח, אלא גם שונה במהותו", טענה מיי במכתב לטאסק. בסוף המכתב נטען: "לכן אני כותבת כדי ליידע את המועצה האירופית שבריטניה מבקשת דחייה של סעיף 50 עד 30 ביוני".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום