בית משפט בארה"ב: מוצר ההדברה של מונסנטו מסרטן

אתמול פסק בית משפט בקליפורניה כי קוטל העשבים של מונסנטו גרם להתפרצות סרטן אצל אדם שהשתמש במוצר במשך 26 שנים ■ נגד חברת הכימיקלים האמריקאית הוגשו אלפי תביעות בטענה שמוצריה מסרטנים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קוטל העשבים ראונדאפ של מונסנטו
קוטל העשבים ראונדאפ של מונסנטוצילום: בלומברג

חבר המושבעים בבית המשפט הפדרלי בארה"ב קבע אתמול (ג') כי קוטל העשבים ראונדאפ של חברת מונסנטו הוא "גורם משמעותי" בהתפרצות סרטן אצל אדם מקליפורניה. זו פגיעה משמעותית בחברה, שמגינה על מוצריה באגרסיביות מול אלפי תביעות דומות.

במסגרת דיון בבית משפט מחוזי בסן פרנסיסקו, ששת המושבעים קבעו פה אחד כי המוצר מסרטן, כמה חודשים אחרי שלאדם אחר בקליפורניה נפסקו פיצויים של 80 מיליון דולר. הפסיקה מסמלת את תום השלב הראשון מתוך שניים במשפט הנוגע לסיכונים הבריאותיים של ראונדאפ, ולשאלה אם מונסטו הטעתה את התובע, אדווין הארדמן, בנוגע לסיכונים אלה.

הרדמן השתמש במוצר כדי לקטול עשבים ואלון ארסי בחצרו במשך 26 שנה. ב-2015 הוא אובחן עם לימפומה שאינה הודג'קין.

אדווין הארדמן שתבע את מונסנטוצילום: Jeff Chiu/אי־פי

השלב השני במשפט, שיחל היום, יתמקד בשאלה אם מונסנטו , שנרכשה על ידי חברת באייר בשנה שעברה, צריכה לשאת באחריות חלקית להתפרצות הסרטן אצל הארדמן, כך אמרה עורכת דינו ג'ניפר מור. לדבריה, עורכי דינו ינסו להוכיח שמונסנטו הטעתה את הציבור והציגה נתונים לא מדויקים על הסכנות הבריאותיות של ראונדאפ.

עורכי הדין יטענו כי מונסטו ידעה שראונדאפ גורם לסרטן, אמרה מור, ויבקשו ממונסנטו לשלם על ההוצאות הרפואיות של הארדמן ועבור הנזק שנגרם לו. "אנחנו בטוחים, בהתבסס על הראיות שיש לנו, שכשהמושבעים יראו אותן הן יבינו שמונסנטו הטעתה את הציבור במשך 40 שנה", אמרה מור.

באייר מסרה אתמול כי היא התאכזבה לגלות את החלטת המושבעים, וכי הראיות "שיוצגו בשלב השני במשפט יראו שמונסנטו נהגה כראוי, ושהיא אינה אחראית להתפרצות הסרטן של הארדמן".

עוד נכתב: "אנחנו משתתפים בצערם של הארדמן ומשפחתו, אבל מחקרים מדעיים רבים תומכים במסקנה שראונדאפ לא גרם לסרטן שלו. באייר עומדת מאחורי מוצריה ותגן עליהם בתקיפות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker