מארק מוביוס: "ברקזיט קשה יהיה נהדר עבור השווקים המתעוררים"

המשקיע הוותיק, מחלוצי ההשקעות בשווקים המתעוררים, מעריך: אם בריטניה תאמץ גישה פתוחה של סחר חופשי, המרוויחים הגדולים יהיו השווקים המתעוררים

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה של תומכי ברקזיט בלונדון, היום. יציאה ללא הסכם עלולה לגרור את הממלכה למשבר פוליטי עמוק
הפגנה של תומכי ברקזיט בלונדון, היום. יציאה ללא הסכם עלולה לגרור את הממלכה למשבר פוליטי עמוקצילום: Kirsty Wigglesworth/אי־פי

המשקיע הוותיק מארק מוביוס העריך כי יציאת בריטניה מהאיחוד האירופי (ברקזיט) ללא הסכם תהיה התפתחות מצוינת עבור השווקים המתעוררים.

"אם בריטניה תכריז: אנחנו דוגלים בסחר חופשי. 'כל אחד יכול לבוא לתוך ארצנו, כל אחד יכול לסחור באופן חופשי ללא בעיות', אז (ברקזיט) יהיה דבר נהדר", אמר מוביוס, מחלוצי ההשקעות בשווקים המתעוררים, בראיון לערוץ CNBC אתמול (ב').

"זה יהיה טוב לאנגליה, זה יהיה טוב לשאר העולם ובמיוחד למדינות מתעוררות", הוסיף מוביוס, בן 82. "צריך לא לשכוח שלבריטניה יש קשרים מאוד הדוקים עם רבים מהשווקים המתעוררים הגדולים הללו, בשל הרקע הקולוניאלי לשעבר. כך שבריטניה חופשית ופתוחה תהיה דבר טוב מאוד, אבל הם חייבים לבצע את הצעד החזק הזה".

עם זאת, הוא הביעה דאגה כי בריטניה לא תצליח להגיע להסכמי סחר לאחר ברקזיט. "אני חושש כי מה שלא יקרה, זה לא יהיה לכאן ולא לכאן, ולא ממש יהיה מצב שבבירור שוק חופשי - שזה מה שנדרש".

בשבוע שעבר (יום חמישי) החליט הפרלמנט הבריטי לדחות את ברקזיט. לפי ההצעה שאושרה בהצבעה, יציאת בריטניה מהאיחוד תידחה עד סוף יוני במקרה שהפרלמנט יאשר את הסכם הפרישה מהאיחוד עד 20 במארס, או שברקזיט יידחה לפרק זמן ארוך יותר אם המחוקקים לא יגיעו להסכמה במועד הנקוב. בכל מקרה, על האיחוד האירופי להסכים לדחייה כדי שתיכנס לתוקף.

יום קודם לכן (רביעי) המחוקקים פסלו את האפשרות לעזוב את האיחוד האירופי ללא הסכם - צעד שנודע כ"ברקזיט קשה". יום לפני כן דחו המחוקקים את הסכם הברקזיט שאליו הגיעה ראשת הממשלה תרזה מיי עם ראשי האיחוד האירופי. היתה זו הפעם השנייה שמיי כושלת בניסיון לאשר את הסכם הברקזיט בפרלמנט.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker