הטייקון חייב לגייס 80 מיליון דולר בתוך יום - אחרת ייכנס לכלא

רק לפני עשור היה שווה אניל אמבני 55 מיליארד דולר - אך כעת הוא מתקשה לפרוע חובות כבדים שאליהם נקלעו החברות שלו

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אניל אמבני ואשתו טינה
אניל אמבני ואשתו טינהצילום: Rajanish Kakade/אי־פי

לפני עשור, אניל אמבני היה שווה 55 מיליארד דולר. עכשיו, לטייקון ההודי יש בערך יממה לגייס 80 מיליון דולר כדי להימנע מכניסה לכלא.

חברת הטלקום של אמבני, השקועה בחובות כבדים, התחייבה לשלם לחטיבה של אריקסון בהודו כ-5.5 מיליארד רופי (80 מיליון דולר) על שירותי תחזוקה שנתנה לה בעבר. ואולם אמבני, שערב באופן אישי לחוב, לא פרע אותו, מה שגרם לבית משפט גבוה בהודו לעצור אותו בגין ביזיון בית המשפט. אם אמבני בן ה-59 לא יחזיר את החוב עד מחר בלילה, הוא עלול להישפט למאסר של שלושה חודשים.

הונו האישי של אמבני צנח ל-300 מיליון דולר, לעומת 55 מיליארד דולר שהיו לו ב-2008, לפי נתוני בלומברג. החברות שלו – בתחומים שנעים מטלקום ועד לחשמל ותשתיות – התקשו בעשור האחרון לצמצם עם חובותיהן באמצעות מכירת נכסים והדיפת הנושים. נפילתו של אניל אמבני התרחשה במקביל להצלחה האדירה של אחיו, מוקש אמבני, האיש העשיר באסיה שהונו נאמד ב-52.9 מיליארד דולר, לפי בלומברג. דובר מטעם אניל אמבני סירב למסור תגובה לבלומברג.

האחים אמבני כיהנו בעבר בתפקידים בכירים בחברה של אביהם. לאחר מות האב ב-2002, הסתכסכו השניים בנוגע לשליטה בחברה המשפחתית. ב-2005 הם יישבו את הסכסוך באמצעות חלוקת החברה לשתיים. אניל אמבני קיבל את העסקים החדשים יותר כמו טלקום, יצור חשמל ושירותים פיננסיים. אולם לאחר שעסקי הנפט והפטרוכימיקלים של מוקש אמבני שגשגו, הוא נכנס מחדש לתחום הטלקום וזכה גם בו להצלחה.

אניל אמבני איבד חלק גדול מהונו על רקע קשייהן של החברות שלו להניב הכנסות בשל תחרות קשה, צווארי בקבוק רגולטוריים וחובות כבדים שהובילו אותן למצוקת מזומנים. בבית המשפט אמר עורך דינה של חברת ריליינס קומיוניקיישנס של אמבני כי לחברות אין כסף להחזיר, אלא אם יתאפשר להן לקבל החזרי מס בשווי 2.6 מיליארד רופי – הצעה שאליה התנגדו הבנקים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker