סרטון הווידיאו של הטבח בניו זילנד נכלל בקמפיין הבחירות של ארדואן

נשיא טורקיה הקרין קטעים מסרטון הווידיאו של המתקפה - שהורד על ידי פייסבוק ויוטיוב - במטרה להלהיט את בסיס הבוחרים שלו לקראת הבחירות המקומיות ב-31 במארס

לוגו בלומברג
בלומברג
ראשת ממשלת ניו זילנד ג'סינדה ארדרן במסגד בוולינגטון, היום
ראשת ממשלת ניו זילנד ג'סינדה ארדרן במסגד בוולינגטוןצילום: /אי־פי
לוגו בלומברג
בלומברג

סרטון הווידיאו של הירי במסגדים בניו זילנד, שהורד על ידי פייסבוק, יוטיוב ופלטפורמות מדיה חברתית אחרות, צץ מחדש בקמפיין של נשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, לקראת הבחירות המקומיות במדינה.

ארדואן הקרין קטעים מסרטון הווידיאו של המתקפה, ככל הנראה כדי להלהיט את בסיס הבוחרים שלו – ציבור שמרני ואדוק - לקראת הבחירות המקומיות ב-31 במארס.

בעצרות באיסטנבול ובטקירדאג, ששודרו בטלוויזיה, הראה הנשיא חלקים מטושטשים של המניפסט המקוון של התוקף, ברנטון טרנט, ואת שידור הסטרימינג החי של טרנט מהמתקפה בכרייסטצ'רץ', שבה נרצחו 50 איש.

טרנט יצא נגד טורקיה במניפסט שלו. "הוא הציב אותי ואת טורקיה כיעד", אמר ארדואן והמשיך לתקוף את מנהיג מפלגת האופוזיציה CHP, שמוצג גם כן בסרטון הקמפיין שלו משום שאמר כי "הטרור מושרש בעולם האסלאמי".

ארדואן מעורר סנטימנט אנטי-מוסלמי כדי לגרום לתומכיו האדוקים להתאחד סביבו בקלפיות, בעיקר ברקע למצב הכלכלי הגרוע במדינה. הכלכלה הטורקית שקעה למיתון טכני (שני רבעונים רצופים של התכווצות כלכלית) בשנה שעברה לאחר שהלירה קרסה והאינפלציה זינקה ל-25%, פי חמישה יותר מהיעד הרשמי של 5%.

במניפסט שלו, טרנט אמר כי הטורקים צריכים לצאת מהמדינה והתחייב "להרוג את ארדואן ולסלק את המקקים שלו מהמדינה. אנחנו נמצאים בדרכנו לקונסטנטינופול. נהרוס כל מסגד וכל מינראט בעיר כדי שיחזרו להיות בבעלות הנוצרית הלגיטימית שלהם".  

טרנט ביקור בטורקיה פעמיים ב-2016 למשך 43 יום בסך הכל, אמר ארדואן והבטיח "לחשוף את הקשר שלו למדינה בקרוב".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ