הבנק הרביעי בגודלו באירופה: דויטשה בנק וקומרצבנק הגרמניים פתחו בשיחות לקראת מיזוג

דויטשה בנק נחשב לאחד הבנקים החשובים ביותר במערכת הפיננסית העולמית - אך מתמודד עם שלוש שנים של הפסדים, הורדה של דירוג האשראי ומעורבות בשערוריות הלבנת כספים

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דויטשה בנק
דויטשה בנקצילום: Kai Pfaffenbach/רויטרס

דויטשה בנק, הבנק הגדול בגרמניה, וקומרצבנק, השני בגודלו במדינה, הכריזו היום (א') באופן רשמי על פתיחת שיחות לגבי מיזוג, לאחר שממשלת גרמניה אותתה כי תאפשר קיצוצי משרות ועלויות. חברי הדירקטוריונים של שתי החברות נפגשו מוקדם יותר כדי לאשר את פתיחת השיחות ואת ההודעה שתפורסם זמן קצר לאחר מכן.

"הדגשתי שוב ושוב כי המיזוג במגזר הבנקאות הגרמני והאירופי הוא נושא חשוב בעבורנו", אמר מנכ"ל דויטשה בנק, כריסטיאן זייבינג, במכתב לעובדים. "עלינו להעריך את הדרך שבה נמלא תפקיד בעיצוב המגזר", הוא הוסיף.

נציגי העובדים שיושבים בדירקטוריון אמרו כי הם מתנגדים למיזוג בטענה שצעד כזה לא ישיג את היעד של חיזוק הבנק, ויוביל לקיצוץ מסיבי בכוח אדם. כ-30 אלף משרות עלולות להיות בסכנה אם העסקה תיחתם, אמרו מקורות המקורבים לעניין.

לעומתם, משרד האוצר הגרמני תומך בעסקה, כדי להבטיח שלמדינה יהיה בנק בעל גישה גלובלית שיתמוך בכלכלה מבוססת יצוא, אמרו המקורות. המשרד אמר כי הוא משבח את ההחלטה לפתוח בשיחות, וכי הוא בקשר רציף עם כל הצדדים המעורבים.

עדיין לא ברור מה יהיה מבנה המיזוג. דויטשה בנק אולי יצטרך לגייס לשם כך כ-8 מיליון יורו (כ-9 מיליון דולר ) מבעלי מניות או באמצעות מכירות של נכסים, אמר אנליסט DZ  בנק, כריסטיאן קוך.

"נבדוק אפשרויות שיהיו הגיוניות מבחינה כלכלית, ונמשיך את ההתקדמות שעשינו ב-2018", אמר זייבינג. "המטרה המוצהרת שלנו היא להישאר בנק גלובלי עם פעילות בשוקי ההון – בהתבסס על עמדה מובילה בשוק המקומי שלנו בגרמניה ובאירופה", הוא הוסיף.

תחילתן של שיחות רשמיות יקרבו את הבנקים הגרמניים לעסקה היסטורית שתיצור את הבנק הרביעי בגודלו באירופה מבחינת שווי נכסים, ויסייעו בהדיפת הצעות השתלטות עוינות אפשריות. השיחות ישימו גם קץ לחודשים של ספקולציות ושיחות חשאיות עם הממשלה לגבי הדרכים הטובות ביותר לייצב את הבנקים הציבוריים הגדולים במדינה, שמתמודדים עם האטה . 

שני הבנקים מנסים להציג רווחים משמעותיים מאז המשבר הפיננסי ב-2008. ממשלת גרמניה עדיין מחזיקה יותר מ-15% מקומרצבנק במסגרת חבילת חילוץ שקיבל. דויטשה בנק נחשב לאחד הבנקים החשובים ביותר במערכת הפיננסית העולמית, אך הוא מתמודד עם שלוש שנים של הפסדים, הורדה של דירוג האשראי ומעורבות בשערוריות הלבנת כספים.

מנכ"ל דויטשה בנק, כריסטיאן זייבינג, אמר בחודשים האחרונים כי הוא מתמקד בהחזרת הרווחיות לפני שיתפנה לפרויקט מיזוג מסובך. מנכ"ל קומרצבנק, מרטין זילקה, היה יותר פתוח לרעיון של מיזוג בין הבנקים, כך אמר אחד ממקורביו.

שני הבנקים שקלו את האפשרות כבר ב-2016, אך השיחות בוטלו לאחר שהחליטו להתמקד במקום בארגון מחדש. בחודש שעבר אמר גורם בעל ידע בנושא כי קרן הגידור סרברוס, שמזיקה ב-3% ממניות דויטשה וב-5% ממניות קומרצבנק, פתוחה לרעיון המיזוג.

לדויטשה בנק יש יותר מ-20 מיליון לקוחות פרטיים ועסקיים ולקומרצבנק יש 18 מיליון לקוחות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker