רק 20 אלף משרות: הגידול המתון ביותר זה 17 חודשים בשוק העבודה בארה"ב

השכר השעתי הממוצע רשם את הזינוק החד ביותר מאז 2009 ■ ירידה חדה מהצפוי בשיעור האבטלה - שוב מתקרב לשפל של חמישה עשורים

יריד תעסוקה באילנוי ארה"ב
יריד תעסוקה באילינוי ארה"בצילום: בלומברג
סוכנויות הידיעות

מספר המשרות שנוספו לשוק העבודה בארה"ב נפל לרמתו הנמוכה ביותר זה 17 חודשים, אולם השכר הממוצע רשם את הזינוק החד ביותר זה עשור ושיעור האבטלה שב והתקרב לשפל של 50 שנה.

20 אלף משרות בלבד נוספו לשוק התעסוקה בארה"ב בפברואר, המספר הנמוך ביותר מאז ספטמבר 2017, לאחר זינוק של 311 אלף משרות בינואר, לפי נתונים שפרסם היום (ו') משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לגידול של 180 אלף משרות בפברואר לאחר תוספת של 304 אלף משרות שעליה דווח במקור בינואר. בדומה לנתוני ינואר, גם נתוני דצמבר תוקנו קלות כלפי מעלה מגידול של 222 אלף משרות לתוספת של 227 אלף משרות.

פברואר היה החודש ה-101 ברציפות שבו נוספו משרות לשוק התעסוקה - הרצף הארוך בתולדות ארה"ב. אורכו של הרצף החיובי הנוכחי, שהחל באוקטובר 2010, יותר מכפול מזה של רצף הצמיחה החודשית בתעסוקה השני באורכו, שהסתיים ביוני 1990 לאחר 48 חודשים רצופים של גידול במשרות.

שיעור האבטלה נסוג ל-3.8% בפברואר לעומת 4% בחודש הקודם. תחזית הכלכלנים היתה לירידה מתונה יותר בשיעור אבטלה לרמה של 3.9%. שיעור האבטלה רחוק כעת 0.1% בלבד מרמתו הנמוכה ביותר מאז דצמבר 1969, שאליה נפל בנובמבר 2018.

שיטת החישוב מקיפה יותר של שיעור האבטלה (U-6) - הכוללת גם אנשים שהתייאשו מחיפוש עבודה וכן עובדים במשרה חלקית שהיו מעדיפים לעבוד במשרה מלאה - הצביעה על נפילה חדה אפילו יותר בשיעור האבטלה. שיעור האבטלה U-6 צנח בפברואר ל-7.3% לעומת 8.1% בינואר, שהיתה רמתו הגבוהה ביותר זה כמעט שנה.

שיעור ההשתתפות בכוח העבודה נותר ללא שינוי ברמה של 63.2% - שיא של חמש שנים.

השכר השעתי הממוצע טיפס ב-0.4% בפברואר - יותר מתחזיות הכלכלנים לעלייה של 0.3%. לעומת פברואר 2018 קפץ השכר השעתי ב-3.4% - הזינוק החד ביותר מאז אפריל 2009, ומעל לתחזיות הכלכלנים לעלייה של 3.3%.

דו"ח התעסוקה, הנחשב לאחד מנתוני המקרו המשמעותיים ביותר בכלכלת ארה"ב, מתפרסם על רקע חששות מפני האטה בצמיחה בארה"ב ובעולם כולו.

התוצר המקומי הגולמי (GDP) של ארה"ב אמנם צמח ב-2.9% ב-2018, הגידול החד ביותר מזה שלוש שנים, אולם הצמיחה איבדה מתנופתה לקראת סוף השנה. המכירות הקמעוניות, התחלות הבנייה, השקעות העסקים והיצוא כולם ירדו בדצמבר, עדות להאטה בצמיחה הכלכלית.

סימני האטה בצמיחה הגלובלית הלכו וגברו לאחרונה. מוקדם יותר היום פורסמו נתוני ייצור חלשים בגרמניה - הכלכלה הגדולה באירופה - ונתוני יצוא מאכזבים בסין - הכלכלה השנייה בגודלה בעולם. נתונים אלו הצטרפו להורדה חדה של תחזיות הצמיחה בגוש היורו על ידי הבנק המרכזי של אירופה (ECB) אתמול.

יום קודם לכן (ד') הנמיך הארגון לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי (OECD) את תחזיות הצמיחה לכלכלה העולמית לשנה הנוכחית ול-2020, לאחר שבתחילת השבוע העריכה סין כי כלכלתה עלולה לצמוח השנה בשיעור המתון ביותר מזה 30 שנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker