יריקה לבאר: נורווגיה תפסיק להשקיע בחברות נפט - שהפכו אותה לכל כך עשירה

קרן ההשקעות הממשלתית של הנורווגיה, הגדולה מסוגה בעולם, תפסיק להשקיע בחברות שמייצרות נפט כדי להפחית את החשיפה של המדינה לירידות אפשריות במחירי הנפט

לוגו רויטרס
רויטרס
אסדת קידוח במפרץ מקסיקו
אסדת קידוח במפרץ מקסיקוצילום: Bloomberg

קרן ההשקעות הממשלתית של נורווגיה בשווי של טריליון דולר, הקרן הממשלתית הגדולה בעולם, תמכור את אחזקותיה בחברות חיפוש נפט וגז, אך תמשיך להשקיע בחברות אנרגיה שמחזיקות בבתי זיקוק ובתהליכי עיבוד נפט, כך עולה מאישור תוכנית חדשה של הממשלה. היום (ו') הכריזה הממשלה על התוכנית, ובניגוד להערכות קודמות, היא לא תמכור את אחזקותיה בחברות שיש להן גם פעילות חיפוש נפט וגז וגם פעילות זיקוק כמו רויאל דאץ' של אקסון מוביל וחברות נוספות.

המדינה בנתה את ההון בקרן מגילויי גז ונפט בים הצפוני ובשלב זה אין בכוונתה למכור את אחזקותיה בחברת האנרגיה המקומית אקווינור. הקרן משקיעה את ההכנסות של המדינה מנפט וגז לטובת דורות העתיד במניות, אג"ח ונדל"ן בעולם.

"החברה מציעה להחריג חברות שמסווגות כחברות חיפוש וייצור במגזר האנרגיה כדי להוריד את הסיכון מחשיפה לירידה במחירי הנפט וההשפעה של הירידה על כלכלת נורווגיה", אמר משרד האנרגיה הנורווגי בהודעה מטעמו.

מניות האנרגיה היוו 5.9% מהשקעות הקרן בסוף 2018 בשווי של 37 מיליארד דולר. אבל חלק נכבד מהסכום הזה מושקע בחברות משולבות ולא בחברות קטנות שפועלות רק בתחום החיפוש והייצור. בין היתר, תפסיק הקרן להשקיע בחברת קאירן אנרג'י, שבה יש לקרן אחזקות של 1.92% ממניות החברה בשווי של 22 מיליון דולר, בחברת טולו אויל, שבה החזיקה הקרן 2.1% בשווי של 67 מיליון דולר, ופרמייר אויל, שבה החזיקה הקרן 1.8% בשווי של 12 מיליון דולר.

התוכנית זקוקה עוד לאישור הפרלמנט המקומי, אך היא ככל הנראה תאושר בתמיכת קואליציית המרכז-ימין. "חברות חיפוש וייצור יוצאו בהדרגה מהשקעות הקרן במשך הזמן", נכתב בהצעת הממשלה שבה לא צוין לוח זמנים להשלמת התוכנית.

את התוכנית יזם הבנק המרכזי שמנהל את הקרן, ומטרתה להפחית את הפגיעות של הקרן הנורווגית לירידות חדות במחירי הנפט, אחרי שהחברה כבר הגדילה את חשיפתה למניות ל-70% משוויה לעומת 60%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker