היעד הבא של טראמפ במלחמת הסחר: ישראל

בשבוע הבא יגיעו נציגים אמריקאים כדי לנהל משא ומתן על שינוי הסכם הסחר החקלאי ■ המטרה: להוריד חסמים ומכסים ליצוא של סחורות אמריקאיות לישראל - וכך גם להגדיל את התחרות בשוק הישראלי

לוגו בלומברג
בלומברג
נתניהו עם טראמפ בביקורו בישראל, ב-2017
נתניהו עם טראמפ בביקורו בישראל, ב-2017צילום: מארק ישראל סלם
לוגו בלומברג
בלומברג

הניסיון של דונלד טראמפ לעצב מחדש את הסחר העולמי לא ידלג על אחת מבעלות בריתה של ארה"ב ושותפת הסחר החופשי הוותיקה ביותר שלה - ישראל. בשבוע הבא יגיעו לישראל גורמי משא ומתן אמריקאים כדי לנהל דיונים על הסכם הסחר החקלאי בין ישראל לארה"ב. המטרה: להוריד חסמים ליצוא חקלאי אמריקאי למדינה המזרח תיכונית - כך לפי שני גורמים עם ידע בנושא שביקשו לדבר בעילום שם בגלל סודיות הנושא.

ארה"ב וישראל אישרו כי מתוכננת פגישה בנושא, אך לא סיפקו פרטים נוספים. בחודשים האחרונים ערכו צוותי משא ומתן שיחות בנושא.

המשא ומתן שמנהלת ישראל עם כלכלה הגדולה ממנה פי 55 לא תשפיע על הסחר העולמי כפי שמשפיעה מלחמת הסחר של טראמפ מול סין שנמשכת כמעט שנה וגרמה לירידות בשווקים. אבל הניסיון האמריקאי לשפר את תנאי הסחר מול ישראל מראה כי אף בעלת ברית איננה חסינה מפני הניסיון של הנשיא האמריקאי לשנות את תנאי הסחר של ארצו שהוא מגדיר כ"לא הוגנות". לפני כמה ימים הודיע טראמפ כי הוא מתכנן להפסיק את היחס המועדף שמקבלות טורקיה והודו.

טראמפ מעוניין לסיים את המשא ומתן בנושא מול ישראל, אחרי שקודמיו לא הצליחו לעשות זאת. ארה"ב מעוניינת לשנות את הסכם הסחר החופשי שנחתם עם ישראל ב-1985 בנושא חקלאות, אחרי שבחציה השני של כהונתו של הנשיא ברק אובמה, ניסו גורמי סחר לשנות את ההסכם, כך לפי גורם אחר המעורה בפרטים. גורמי משא ומתן אמריקאים נפגשו בשעתו עם גורמים ישראלים, אך לא נרשמה התקדמות במשא ומתן כי ישראל סירבה להסיר חסמים שיקדמו תחרותיות.

אם העסקה החדשה תצמצם את הפרוטקציוניזם הישראלי ותפתח את השוק המקומי לתחרות נוספת, ייתכן שהדבר יזכה לתמיכה מסוימת בישראל שבה יוקר המחיה מעורר תסכול זמן רב.

השינויים בהסכם צפויים לכלול הפחתה של מכסים על סחורה חקלאית ליצואנים אמריקאים, אף שמנהלי המשא ומתן עדיין דנים בתנאים המדויקים של הוויתורים של ישראל, כך לפי הגורמים.

דוברת מטעם נציגות הסחר האמריקאית אמילי דיוויס אישרה שגורמים מטעם הנציגות יבואו לישראל וידונו בהסכמי הסחר החקלאיים. רחל הירשלר, סגנית מנהל מינהל מדיניות, סחר והסכמים בינלאומיים במשרד הכלכלה, אמרה שבשבוע הבא ייערך סבב דיונים בנושא, אך לא סיפקה פרטים נוספים.

גירעון הסחר של ארה"ב מול ישראל הגיע ב-2017 ל-14 מיליארד דולר, אף שישראל מדינה קטנה יחסית. ארה"ב היא שותפת הסחר הגדולה של ישראל (אם לא כוללים את מדינות האירופי כגוש אחד), והסחר השנתי בין המדינות מגיע ל-30 מיליארד דולר, פי שלושה מהיקף הסחר השנתי של ישראל עם סין. היצוא הישראלי לארה"ב מתמקד בעיקר באבנים יקרות, תחום הפארמה וציוד אלקטרוני. סחר החקלאות בין המדינות הגיע ב-2017 לפחות ממיליארד דולר, לפי נתונים של נציגות הסחר האמריקאית.

מאז החתימה על הסכם הסחר בין המדינות לפני יותר משלושה עשורים, התפוקה הכלכלית של ישראל צמחה פי 13. הסכם הסחר החקלאי בין המדינות עודכן לאחרונה ב-2004. במסגרת בחינה של חסמי סחר שערכה ב-2018 ארה"ב, צוין כי הפחתת החסמים בישראל, בעיקר בשוק החלב, עשויה להוביל לעלייה במכירות - בעיקר של מזון מעובד.

בדו"ח של משרד החקלאות האמריקאי שנכתב ב-2018 נטען כי תחת ההסכם הקיים "כמעט כל מוצר שמיוצר בישראל יכול להיות תחרותי בארה"ב ולהיכנס לארה"ב ללא מכסים". עוד נכתב כי: "בניגוד לכך, מוצרים אמריקאים מתמודדים עם מכסים גבוהים במגזרים רבים שמגבילים את הכניסה שלהם לשוק הישראלי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker