3 חודשים אחרי שהכריז על סיום המשבר: הבנק האירופי מחדש את התמריצים

הבנק המרכזי של אירופה ישוב ויציע אשראי זול לבנקים בפעם הראשונה מאז 2016 ■ הודיע גם כי יותיר את הריבית בגוש היורו בשפל לפחות עד לסוף השנה - פרק זמן ארוך יותר מכפי שהוערך עד כה ■ הבנק הנמיך בשיעור חד את תחזיות הצמיחה והאינפלציה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נשיא הבנק המרכזי של אירופה מריו דראגיצילום: REUTERS

הבנק המרכזי של אירופה (ECB) הודיע היום (ה') כי יציע אשראי זול נוסף לבנקים ביבשת וכי ישאיר את הריבית בגוש היורו בשפל לפרק זמן ארוך יותר, לאחר שהאטה בכלכלה שיבשה את תוכניתו לצמצם את התמריצים.

נשיא הבנק מריו דראגי ושאר מקבלי ההחלטות החליטו להציע לבנקים החל בספטמבר סבב הלוואות לטווח ארוך בפעם הראשונה מאז 2016, ובכך הפכו לבנק המרכזי האחרון שנאלץ לשנות את מדיניות בשל האטה בביקוש.

הבנק המרכזי הותיר את הריבית בגוש היורו ללא שינוי, והודיע כי הריביות יישארו ברמתן הנוכחית לפחות עד לסוף השנה, כמה חודשים מאוחר יותר מכפי שהוערך עד כה.

היורו נחלש מול הדולר ב-0.4% לשער של 1.1266 דולר ליורו, לאחר שנסחר ביציבות מול המטבע האמריקאי לפני פרסום החלטת הריבית. נשיא הבנק המרכזי, מריו דראגי, ציין במסיבת עיתונאים שקיים כי החלטת הבנק המרכזי התקבלה פה אחד, והעריך כי הסבירות למיתון בגוש היורו "נמוכה ביותר".

ההחלטה באה שלושה חודשים בלבד לאחר שהבנק האירופי סיים באופן רשמי את תוכנית הדגל שלו להמרצת כלכלת היבשת - תוכנית רכישות האג"ח בת ארבע השנים בהיקף של 2.6 טריליון יורו (3 טריליון דולר) - ואותת כי יתכן שיתחיל להעלות את הריבית בהמשך השנה הנוכחית.

השינוי הנוכחי במדיניות בא על רקע האטה בכלכלות מרכזיות באירופה כמו גרמניה ואיטליה ובצל התחזקות הפרוטקציוניזם והפופוליזם ברחבי העולם.

החלטת הבנק האירופי להפעיל מחדש את התוכנית הייעודית למימון מחדש לטווח ארוך (TLTRO) נועדה לעודד בנקים לספק אשראי לעסקים ולקוחות ברחבי גוש היורו. הבנק המרכזי השיק בראשונה את TLTRO ביוני 2014, במטרה לעודד הלוואות בכלכלה על ידי כך שסיפק לבנקים כסף זול לעשות זאת. הבנק האירופי השיק סבב שני של התוכנית ב-2016. כעת זו הפעם השלישית שהבנק מפעיל כלי זה, והתוכנית הנוכחית צפויה להסתיים במארס 2021.

הבנק המרכזי גם הנמיך היום בשיעור חד את תחזית הצמיחה לכלכלת גוש היורו השנה מ-1.7% ל-1.1%, והנמיך גם את תחזית הצמיחה לשנת 2020 מ-1.7% ל-1.6%. תחזית הצמיחה לשנת 2021 נותרה ללא שינוי ברמה של 1.5%.

ECB גם הנמיך בשיעור חד את תחזית האינפלציה לשנה הנוכחית מ-1.6% ל-1.2%. תחזית האינפלציה לשנת 2020 הונמכה מ-1.7% ל-1.5%, והתחזית לשנת 2021 מ-1.8% ל-1.6%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker