החזון של צוקרברג: פלטפורמת מסרים עם הודעות מוצפנות ופגות-תוקף

מנכ"ל פייסבוק אמר כי החברה מתכוונת להתמקד מעתה בהגנת פרטיות המשתמשים ■ בינואר דווח כי ענקית הרשתות החברתיות מתכוונת למזג את שלושת שירותי המסרים המידיים שלה: וואטסאפ, אינסטגרם ופייסבוק מסנג'ר

לוגו בלומברג
בלומברג
צילום: Marcio Jose Sanchez/אי־פי

מנכ"ל פייסבוק מארק צוקרברג הכריז כי עתיד פיתוח המוצר של החברה שלו יתמקד בהודעות מוצפנות, פרטיות ופגות-תוקף. חברת הרשתות החברתיות הגדולה בעולם מתכוונת לבנות מחדש רבים מהמאפיינים שלה על מנת להגיע ליעדים חדשים אלו, כתב היום (ד') צוקרברג בפוסט בבלוג שלו.

"אני מבין שאנשים רבים לא חושבים שפייסבוק מסוגלת או אפילו רוצה לבנות פלטפורמה כזו שמתמקדת בפרטיות - מפני שלמען האמת אין לנו כרגע מוניטין טוב בבניית שירותים ששומרים על פרטיות, ובאופן היסטורי התמקדנו בכלים לשיתוף פתוח יותר", כתב צוקרברג. "אבל הוכחנו שוב ושוב כי אנחנו מסוגלים להתפתח ולבנות שירותים שאנשים באמת רוצים, כולל בתחום של הודעות פרטיות וסטוריס".

צוקרברג לא הסביר בפוסט כיצד המהלך עתיד להשפיע על עסקי הפרסום של פייסבוק. השינויים יכללו אפשרות לשלוח הודעות בין נכסים שונים שבבעלות פייסבוק, כולל וואטסאפ ואינסטגרם, דבר שצפוי להקל על פייסבוק למזג מידע על זהויות משתמשים.

"כמובן, זה יתבצע רק מבחירה ותוכלו להמשיך לשמור על חשבונות נפרדים אם תרצו בכך", כתב צוקרברג.

הפוסט בן 3,200 המילים בא על רקע ביקורת גוברת על מדיניות איסוף המידע של פייסבוק, אשר נמצאת תחת חקירות של כמה ממשלות ברחבי העולם. חלפה כמעט שנה מאז הדיווחים שחשפו כי חברת הייעוץ הפוליטי קיימברידג' אנליטיקה השיגה בדרכים לא ראויות מידע על עשרות מיליוני משתמשי פייסבוק.

החשיפה עוררה גל של חששות לגבי האופן שבו פייסבוק אוספת מידע אישי, חולקת אותו עם שותפיה ומשתמשת בו כדי למכור פרסום דיגיטלי. היא גם עוררה דיון בשאלה האם פייסבוק, שבבעלותה ארבע רשתות חברתיות או פלטפורמות מסרים עם יותר ממיליארד משתמשים כל אחת, ראויה לבחינה מדוקדקת יותר בתחום ההגבלים העסקיים.

בפוסט טען צוקרברג, כי המעבר של פייסבוק להודעות מוצפנות יהיה בטוח יותר עבור מתנגדי משטר ואחרים שמחזיקים בעמדות שנויות במחלוקת. המהלך גם ייצור מרחב מקוון שפייסבוק לא תוכל לפקח עליו או למשטר אותו, בתקופה שבה הודעות מוצפנות ואנונימיות כבר מזינות אלימות וסכסוכים באפליקציית ההודעות וואטסאפ של פייסבוק.

בחודש ינואר דווח כי צוקרברג מתכנן למזג את שירותי המסרים המידיים של ענקית הרשתות החברתיות - וואטסאפ, אינסטגרם ופייסבוק מסנג'ר - בניסיון להגביר את שליטתו בחטיבות החברה.

המהלך יחייב אלפי עובדים של פייסבוק לסדר מחדש את תצורת המערכות כדי להבטיח תאימות בין האופן שבו פועלות וואטסאפ, אינסטגרם ופייסבוק מסנג'ר ברמות הבסיסיות ביותר.

שלושת השירותים הללו אמנם ימשיכו לפעול כאפליקציות עצמאיות, אולם תשתית המסרים המידיים שעליה יפעלו תאוחד, אמרו מקורות בינואר. פייסבוק עדיין נמצאת בשלבים מוקדמים של המהלך ומתכננת להשלים אותו עד סוף 2019 או ראשית 2020, הוסיפו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker