הפרוטקציוניזם של טראמפ נכשל: גירעון הסחר של ארה"ב זינק לשיא של 10 שנים

יבואנים מיהרו לצבור מלאי מחשש שהנשיא יטיל עוד מכסי יבוא - והיבוא דרך נמלי החוף המערבי זינק ■ גם צעדי התגמול של בייג'ין גבו מחיר: יצוא פולי סויה מארה"ב לסין צנח ב-4 מיליארד דולר ב-2018

רויטרס
בלומברג
נשיא סין, שי ג'ינגפינג, ונשיא ארה"ב, דונלד טראמפ
נשיא סין, שי ג'ינגפינג, ונשיא ארה"ב, דונלד טראמפצילום: AFP
רויטרס
בלומברג

הגירעון במאזן הסחר של ארה"ב זינק לשיא של 10 שנים ב-2018, והגירעון מול סין הנחשב לרגיש מבחינה פוליטית טיפס לשיא - למרות המכסים שהטיל ממשל הנשיא דונלד טראמפ על שורה של מוצרים מיובאים בניסיון לצמצם את הגירעון.

הגירעון במאזן הסחר הסתכם ב-2018 ב-621 מיליארד דולר, הגבוה ביותר מאז גירעון של 709 מיליארד דולר ב-2008 בעיצומו של המיתון האחרון של כלכלת ארה"ב, ועלייה לעומת גירעון של 552.3 מיליארד דולר ב-2017, מסר היום משרד המסחר האמריקאי.

התרחבות הגירעון במאזן הסחר נרשמה למרות מדיניות סחר פרוטקציוניסטית שמוביל הבית הלבן, ואשר לדברי טראמפ הינה הכרחית על מנת להגן על יצרנים בארה"ב מפני מה שהוא הגדיר תחרות זרה בלתי הוגנת.

ארה"ב הטילה בשנה שעברה מכסים על יבוא מסין בהיקף של 250 מיליארד דולר, ובייג'ין הטילה בתגובה מכסים על מוצרים מיובאים מארה"ב בסך 110 מיליארד דולר, ובכלל זה על פולי סויה וסחורות אחרות. טראמפ דחה את הטלתם של מכסים נוספים על יבוא מסין בהיקף של 200 מיליארד דולר, בזמן שנמשכות השיחות לסיום מלחמת הסחר בת שמונה החודשים.

ארה"ב גם הטילה מכסים על יבוא פלדה, אלומיניום, פאנלים סולאריים ומכונות כביסה. גירעון הסחר של ארה"ב עם סין התרחב ב-2018 ב-11.6% לעומת השנה הקודמת, לשיא של 419.2 מיליארד דולר. היבוא של ארה"ב מ-60 מדינות בעולם, ובראשן סין, מקסיקו וגרמניה, טיפס לשיא ב-2018. סך היבוא גדל לשיא של 2.6 טריליון דולר בשנה שעברה.

הגירעון במאזן הסחר קפץ בדצמבר ב-18.8% לרמה של 59.8 מיליארד דולר, הגירעון החודשי הגבוה ביותר מאז אוקטובר 2008, ומעל לתחזיות הכלכלנים לגירעון של 57.9 מיליארד דולר. זאת לאחר שהיצוא מארה"ב התכווץ זה החודש השלישי ברציפות, ואילו היבוא התאושש. נתוני חודש דצמבר פורסמו באיחור כתוצאה מהשבתת הממשל הפדרלי בת 35 הימים שהסתיימה ב-25 בינואר.

פולי סויה שיובאו לסין
פולי סויה מיובאים בנמל בסיןצילום: China Stringer Network/רויטרס

מחיר הפרוטקציוניזם של טראמפ

נתוני מאזן הסחר באים לאחר שבשבוע שעבר פורסמו נתונים ראשוניים של התוצר המקומי הגולמי (GDP) ברבעון הרביעי, שהצביעו על כך שהיצוא הכביד על צמיחת כלכלת ארה"ב זו הפעם הרביעית בחמישה רבעונים.

תומכיו של טראמפ מצביעים על כך שהשיחות עם סין ועם שותפות סחר אחרות של ארה"ב לצד שינוי הסכם הסחר של צפון אמריקה (NAFTA) הם צעדים שעשויים לסייע לצמצום גירעון הסחר של ארה"ב.

אולם מדיניות הסחר של טראמפ גם תרמה משמעותית להתרחבות הגירעון ב-2018. המכסים שאיים להטיל על יבוא מסין גרמו ליבואנים למהר לרכוש מלאי לפני כניסתם לתוקף של המכסים החדשים, דבר שגרם לעלייה בהיקף היבוא בנמלים בחוף המערבי של ארה"ב בשנה שעברה. מכסי תגמול שהטילה סין בתגובה לצעדיו של טראמפ פגעו בענפי יצוא חקלאיים מרכזיים בארה"ב כמו פולי סויה - היקף היצוא של פולי סויה צנח בארבעה מיליארד דולר בשנה שעברה.

יתר על כן, התקפותיו ואיומיו להטיל מכסים על שותפות סחר החל בסין וכלה באיחוד האירופי תרמו להאטה בכלכלות אלו, וכתוצאה מכך גם להאטה בביקוש למוצרים אמריקאיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker