ג'נט ילן: "טראמפ לא מבין בכלכלה בסיסית; ספק אם יודע מה יעדי הבנק הפדרלי"

היו"ר לשעבר של הפד הביעה דאגה מהביקורות החוזרות ונשנות מצד נשיא ארה"ב על היו"ר הנוכחי, ג'רום פאואל

סוכנויות הידיעות
נגידת הבנק הפדרלי היוצאת ג'נט ילן (מימין) ונשיא ארה"ב דונלד טראמפ
יו"ר הבנק הפדרלי לשעבר ג'נט ילן (מימין) ונשיא ארה"ב דונלד טראמפצילום: רויטרס

ג'נט ילן, לשעבר יו"ר הבנק הפדרלי, אמרה היום (ב') כי נשיא ארה"ב איננו מבין כלכלה בסיסית, ופקפקה ביכולתו של דונלד טראמפ אפילו לומר מהם יעדי המדיניות של הבנק הפדרלי.

בראיון מקיף לתוכנית מרקטפלייס ברדיו הציבורי של מדינת מיניסוטה, נשאלה ילן האם לדעתה הנשיא מבין במדיניות כלכלית, ותשובתה לא הותירה מקום לספק: "לא, אני חושבת שלא", ענתה. "אני בספק אם הוא בכלל מסוגל לומר מהם היעדים של הבנק הפדרלי של תעסוקה מרבית ויציבות מחירים, שהם היעדים שהקונגרס קבע לפד", הוסיפה ילן.

"היו לו התבטאויות על כך שהבנק הפדרלי צריך לקבוע יעד שער חליפין כדי לתמוך בתוכניות הסחר שלו, או כדי להשפיע על מאזן הסחר של ארה"ב", המשיכה ילן. "אני חושבת שהערות כאלה מצביעות על היעדר הבנה של השפעת הפד על הכלכלה, ושל יעדי מדיניות מתאימים".

בכל הקשור לכלכלה, טראמפ אינו מבין כמה מהיסודות הבסיסיים ביותר, הוסיפה ילן. "כאשר אני שומעת ללא הרף את הנשיא וחלק מיועציו מתמקדים בתיקון גירעונות סחר דו-צדדי עם שותפות סחר מסוימות, אני חושבת שכמעט כל כלכלן יכול לומר לך שאין שום משמעות בפועל לגירעונות בסחר דו-צדדי, וזה אינו יעד מדיניות מתאים".

ילן נשאלה בראיון גם לדעתה על הביקורת הפומבית החוזרת ונשנית מצד טראמפ כלפי יו"ר הבנק הפדרלי הנוכחי, ג'רום פאואל.

יו"ר הבנק הפדרלי ג'רום פאואל ונשיא ארה"ב דונלד טראמפצילום: בלומברג

"דבריו של הנשיא טראמפ על היו"ר פאואל ועל הפד מדאיגים אותי, מכיוון שאם הם הופכים למתוכננים, אני חושבת שיש להם השפעה, במיוחד אם מסיבה כלשהי תחול התדרדרות בתנאים בארה"ב, הדבר עלול לערער את האמון בפד, ולדעתי זה יהיה דבר רע", אמרה ילן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker