בגלל ההחזקות בקראפט היינץ: הפסד של 25 מיליארד ד' לחברה של באפט ברבעון הרביעי

במכתב השנתי שלו למשקיעים כתב באפט כי כנראה לא יקנה חברות חדשות ב-2019 משום שהמחירים יקרים מדי, וניסה לשלוח לפוליטיקאים מסר של אחדות: "השגשוג של ארה"ב הוא תוצאה של עבודה משותפת"

סוכנויות הידיעות
וורן באפט
וורן באפטצילום: Bloomberg
סוכנויות הידיעות

ברקשייר התאוויי, חברת האחזקות של המיליארדר וורן באפט, דיווחה היום (שבת) על הפסד נדיר ברבעון הרביעי של השנה שעברה, בשל החזקותיה ביצרנית המזון קראפט היינץ.

ההפסד הנקי הסתכם ב-25.39 מיליארד דולר, או 15,467 דולר למניה עבור מניית A, בעקבות הפסדים של 27.6 מיליארד דולר על השקעות, כולל מניות שבהן ברקשייר עדיין מחזיקה. אנליסטים צפו רווח של 3,349 דולר למניית A, לפי תחזית של חברת Refinitiv. הרווח התפעולי של ברקשייר, לעומת זאת, עלה ל-5.72 מיליארד דולר ברבעון הרביעי, לעומת 3.34 מיליארד דולר ברבעון המקביל בשנה הקודמת.

באפט התייחס להפסד במכתב השנתי שלו למשקיעים שצורף לדו"חות וביקש מהמשקיעים להסתכל על נתוני הרווח התפעולי במקום על נתוני הרווח/הפסד הנקי , משום שכלל חשבונאות חדש יחסית מחייב לשלב רווחים והפסדים לא ממומשים ממניות לתוך נתוני הרווח או ההפסד הנקי. "צ'רלי מאנגר, סגן יו"ר ברקשייר, ואני לא מאמינים שהכלל הזה הגיוני", הסביר.

אחד הגורמים להפסד הנקי של ברקשייר היתה מחיקה של יותר מ-3 מיליארד דולר הקשורה להשקעה בקראפט היינץ. זו ההחזקה השישית בגודלה של ברקשייר, אשר נכון לסוף 2018 היה לה בה נתח של 26.7%. ביום המסחר בוול סטריט אתמול הפסידה ברקשייר על הנייר יותר מארבעה מיליארד דולר בעקבות קריסת המניה של יצרנית המזון.

מניית קראפט היינץ צללה ביום שישי ביותר מ-27%, ונסגרה ברמתה הנמוכה אי פעם במסחר בוול סטריט, לאחר שביצעה מחיקת ערך של שווי מותגי קראפט ואוסקר מאייר בהיקף של 15 מיליארד דולר, הנמיכה את הדיווידנד למשקיעים ב-36%, דיווחה על תוצאות כספיות מאכזבות ברבעון הרביעי, וחשפה כי מתנהלת נגדה חקירה חשבונאית מצד רשות ני"ע בארה"ב (SEC).

ערימת המזומנים של ברקשייר גדלה ברבעון הרביעי ל-112 מיליארד דולר, מה שממחיש כי לבאפט קשה למצוא חברות חדשות להשקיע בהן באופן קבוע. במכתב למשקיעים הסביר זאת באפט בכך שהוא סבור ששוק המניות יקר מדי. "בשנים הבאות, אנחנו מקווים להעביר חלק גדול מהנזילות העודפת שלנו לעסקים שברקשייר תחזיק בהם באופן קבוע", כתב. "אולם כרגע אין סימנים לכך שזה יקרה: המחירים של חברות שיש להן פוטנציאל ארוך טווח הגון מרקיעים שחקים".

מצד שני, הסביר באפט כי גם ישיבה על ערימות מזומנים אינה מושכת במיוחד. "המציאות המאכזבת היא שב-2019 כנראה נתמקד יותר בהשקעות קצרות טווח יותר בשווקים".

עם זאת, באפט הדגיש כי ההחלטה שלו אינה מהווה המלצה למשקיעים. "לצ'רלי ולי אין מושג כיצד שוק המניות יתנהג בשבוע הבא או בשנה הבאה", כתב במכתב. "תחזיות מהסוג הזה מעולם לא היו חלק מהפעילות שלנו. אנחנו מתמקדים בחישובים שלנו אם נתח של חברה אטרקטיבית שווה יותר מהמחיר שלו בשוק".

ברקשייר התאוויי הצטרפה בשנה שעברה לאופנת הרכישות העצמיות של מניות, אם כי בצורה מתונה יחסית לחברות אחרות. החברה ביצעה רכישה חוזרת של מניות שלה בשווי 418 מיליון דולר ברבעון האחרון של 2018, ובסך הכל ב-2018 קנתה קצת יותר מ-1.3 מיליארד דולר ממניותיה. הפעילות הזו צפויה להימשך, לפי המכתב של באפט. "ברקשייר כנראה, לאורך הזמן, תיהפך לרוכשת משמעותית של מניותיה", כתב.

עם זאת, הוא ציין כי החברה עושה זאת בצורה מתונה בלבד, ויצא נגד מנכ"לים שמגזימים ברכישות עצמיות, לדבריו. "רכישות חוזרות של מניות צריכות, מן הסתם, להיות רגישות למחירים", כתב. "רכישה עיוורת של מניה יקרה מדי משמידה ערך, עובדה שנעלמת מעיניהם של מנכ"לים שעסוקים בקידום או אופטימיסטים נצחיים".

במכתב ניסה באפט לשלוח לפוליטיקאים בארה"ב מסר של אחדות. "השגשוג הבלתי ייאמן של ארצנו הושג כתוצאה מעבודה משותפת של שתי המפלגות", כתב במכתב, בו סקר את ההיסטוריה של ארה"ב וציטט בין היתר את אברהם לינקולן. הוא הוסיף כי ארה"ב צריכה לשאוף לשגשוג של מדינות אחרות. "האמריקאים יהיו מצליחים ובטוחים יותר אם כל האומות ישגשגו", כתב.

באפט הודיע במכתב כי הוא מפסיק לפרסם בדו"חות החברה את השווי המאזני למניה (per-share book value, ההון העצמי המיוחס לכל מניה של החברה) "במשך קרוב לשלושה עשורים, הפסקה הראשונה של הדו"ח השנתי עסקה בשינוי באחוזים בערך המאזני של ברקשייר למניה. הגיע הזמן להפסיק את הנוהג הזה", כתב באפט, והסביר כי המדד הזה איבד מהרלוונטיות שלו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker