קנס שיא: UBS נדרש לשלם 5.1 מיליארד ד' בגין סיוע ללקוחות להעלים מס

בית משפט בפריז הרשיע את הבנק השווייצי ■ המניה צונחת במסחר בשווייץ ובניו יורק ■ השופטים: "מעשים פליליים בעלי אופי חמור במיוחד" ■ UBS הודיע כי יערער

לוגו בלומברג
בלומברג
סניף בנק UBS בשווייץ
סניף בנק UBS בשווייץצילום: בלומברג
לוגו בלומברג
בלומברג

בית משפט בפריז הורה לענק הבנקאות השווייצי UBS לשלם יותר מ-4.5 מיליארד יורו (5.1 מיליארד דולר) - הקנס הגבוה מעולם שהטיל בית משפט בצרפת - בגין סיוע ללקוחות צרפתים עשירים להסתיר כספים בחשבונות בשווייץ מבלי לדווח עליהם לרשויות המס.

מניית UBS צונחת ביותר מ-3% במסחר בשווייץ ובוול סטריט, לאחר שמוקדם יותר כבר צללה בכמעט 5%.

בית משפט פלילי בפריז פסק כי UBS סיפק באופן בלתי חוקי ללקוחות בצרפת שירותי בנקאות כדי להסתיר נכסים מפני רשויות המס. בית המשפט קנס את הבנק בסכום של 3.7 מיליארד יורו והוסיף על כך סכום נוסף של 800 מיליון דולר בפיצויים שישולמו לממשלת צרפת.

"המעשים הפליליים היו בעלי אופי חמור במיוחד. מעשים אלו בוצעו מאחורי מסך של עמימות", כתבו השופטים. "הסתרת נכסים והמסים שלא שולמו עקב כך גרמו נזקים פיננסים בעלי אופן יוצא דופן לנוכח משך וגודל ההונאה".

UBS נתון לחקירת הרשויות בצרפת ולסיקור תקשורתי שלילי הנלווה לה מזה שמונה שנים. לקראת פתיחת המשפט בשנה שעברה, הואשם הבנק בכך ששיגר בנקאים שווייצים מעבר לגבול כדי לחפש לקוחות חדשים למרות שלא היו מורשים להציע שירותים מסוג זה בצרפת, וכן בסיוע להלבנת כספים לא מדווחים של לקוחות.

UBS הודיע על כוונתו לערער על ההחלטה, ועקב כך יידחה מועד תשלום הקנס והפיצויים עד להכרעה סופית בערכאות משפטיות גבוהות יותר.

"הבנק הכחיש בעקביות כי ביצע עבירה פלילית כלשהי בתיק זה לכל אורך החקירה ובמהלך המשפט", נאמר בהודעה שפירסם UBS. "האישומים של הלבנת כספים מהונאת מס חסרי בסיס".

האישומים נגד UBS מהווים חלק ממהלך רחב היקף של הרשויות בצרפת לעצור את התופעה של הונאות מס המתבצעות באמצעות חשבונות בשווייץ, מהלך שכבר הוביל להרשעתו של שר לשעבר בממשלת צרפת ולהסדר בסך 300 מיליון יורו עם בנק HSBC הבריטי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker