יקר יותר מזהב: גנבי רכב לוקחים רק את הממיר הקטליטי - בשביל הפלדיום

מחיר הפלדיום טפס לאחרונה מעל למחיר זהב בראשונה מזה 16 שנים, ונסיקת מחיר המתכות הוליד סוג חדש של גנבי רכב

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פלדיום בתוך ממיר קטליטי
פלדיום בתוך ממיר קטליטיצילום: Jeenah Moon/The New York Times

מחיר הפלדיום טיפס בחודש שעבר מעל למחיר הזהב בפעם הראשונה זה יותר מ-16 שנים, ונסיקת מחיר המתכת הוליד סוג חדש של גנבי רכב: כאלה שרק לוקחים את הממיר הקטליטי של המכונית.

הממיר הקטליטי, רכיב בצנרת הפליטה במרבית כלי הרכב, כולל בתוכו פלדיום, המתכת הרכה והלבנה שמחירה נסק ביותר מ-50% מאז הקיץ.

לפי העיתון וול סטריט ג'ורנל, היצע מוגבל של פלדיום, החמרה של התקנות הסביבתיות וביקוש מוגבר למנועי בנזין פחות מזהמים - שדורשים ממירים עם כמות פלדיום גדולה יותר - הגבירו את הביקוש למתכת הן אצל יצרניות המכוניות והן אצל גנבי הרכב.

העיתון דיווח על עלייה בגניבות של ממירים קטליטיים משני צדי האוקיינוס האטלנטי. בשיקגו בארה"ב, גנבים מסתובבים עם טנדרים בלילות, מנתקים ממירים ממספר מכוניות, ונמלטים מהמקום, סיפר לג'ורנל קצין במשטרה בעיר. לדבריו, עבור הפלדיום בכל ממיר יכולים הגנבים לקבל עד 200 דולרים.

בבריטניה, משטרת לונדון מסרה כי מאז ספטמבר חלה עלייה במספר הגניבות של ממירים קטליטיים. מומחי חלק רכב בממלכה אמרו לג'ורנל כי גנבים יכולים לקבל כ-450 דולרים עבור ממיר של מכונית מדגם טויוטה פריוס, שבו ישנם כשני גרם של פלדיום.

מחיר הפלדיום נסוג היום משיא שאליו טיפס אתמול, והחוזים למסירה במארס נסגרו במחיר של 1,372.6 דולר לאונקייה, ירידה של 0.2%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. מחיר הזהב נסגר היום בניו יורק ברמה של 1,315.1 דולר לאונקייה.

זו אינה הפעם הראשונה שבה התופעה של גניבת מתכות צוברת תאוצה בעקבות התייקרות מחיריהן. בשיאה של בועת מחירי הסחורות ב-2008 נגנבו מתכות מכל הבא ליד, כולל מכסי ביוב ויצירות אמנות עשויות מתכת, ציין הג'ורנל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום