בגלל שערוריית שחיתות: גולדמן סאקס עשוי לקצץ את שכרו של לויד בלנקפיין

מנהלים לשעבר בגולדמן סאקס עשויים לאבד מיליוני דולרים שקיבלו כבונוסים, בעקבות מעורבות בפרשת השחיתות ב-1MDB - קרן ההשקעות הממשלתית של מלזיה

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
לויד בלנקפיין, לשעבר מנכ"ל גולדמן סאקס
לויד בלנקפיין, לשעבר מנכ"ל גולדמן סאקסצילום: בלומברג

מנהלי גולדמן סאקס עשויים לאבד מיליוני דולרים בעקבות שערוריית השחיתות בקרן ההשקעות הממשלתית של מלזיה - 1MDB.

דיוויד סולומון, שנכנס לתפקיד מנכ"ל בנק ההשקעות באוקטובר, קיבל חבילת שכר של 23 מיליון דולר ב-2018. לויד בלנקפיין, המנכ"ל הקודם של הבנק, קיבל 20.5 מיליון דולר בחבילת השכר שלו. עם זאת, הדירקטוריון עשוי לדרוש בחזרה בונוסים שקיבלו שני המנהלים, בהתאם להשפעות תוצאות חקירת 1MDB על הבנק.

פרשת השחיתות האפילה על מינויו של סולומון, שבמרכזה קרן ההשקעות הממשלתית של מלזיה שגולדמן סאקס סייע להקים. 1MDB, קרן ההשקעות של מלזיה, הוקמה על ידי נג'יב רזאק, ב-2009, זמן קצר אחרי שנבחר לראשות הממשלה בזכות הבטחותיו לקדם את הפיתוח הכלכלי במדינה. ואולם הקרן צברה חובות רבים במהלך השנים.

נג'יב רזאק, ראש ממשלת מלזיה לשעבר
נג'יב רזאק, ראש ממשלת מלזיה לשעברצילום: אי־אף־פי

משרד המשפטים של ארה"ב פתח בחקירה של הקרן ב-2016 וטען כי מקורביו של נג'יב גנבו והלבינו 4.5 מיליארד דולר מהקרן מ-2009 ועד 2014. חלק מהכסף הגיע לחשבון הבנק של ראש הממשלה המלזי. הפרשה הביאה לנפילתו של נג'יב.

ממשלת מלזיה הגישה כתב אישום פלילי נגד גולדמן סאקס, וסינגפור פתחה בחקירה פלילית שבמסגרתה היא חוקרת את הבנק. גולדמן סאקס אירגן שלוש מכירות אג"ח בשווי של 6.5 מיליארד דולר עבור הקרן. ממשלת מלזיה דורשת פיצויים של 2.7 מיליארד דולר בגין ניהול לא חוקי של כספי קרן ההשקעות, וכן ב-600 מיליון דולר - סכום העמלות שגבה על עסקות האג"ח. מלזיה טוענת כי הבנק היה מודע לכך שייעשה שימוש לא חוקי בכספי הקרן עוד במהלך הגיוסים. גולדמן סאקס מכחיש את ההאשמות.

גולדמן סאקס מסר כי הוא ידחה תשלומי בונוסים, שהעניק ב-2011, לשלושה מנהלים לשעבר של הבנק עד לקבלת מידע נוסף בחקירת 1MDB. לפי גורמים שמעורים בנושא, המנהלים הם בלנקפיין, מייקל שרווד וג'יי מייקל אוונס. שרווד היה מנהל-שותף של החטיבה הבינלאומית בבנק ואוונס פיקח על העסקים בשווקים המתעוררים.

הבונוסים ניתנו לאחר הערכת ביצועים של שמונה שנות עבודה שהסתיימו בשנה שעברה. בעוד שיעד תשלומי הבונוסים נקבע על 7 מיליון דולר, המנהלים לשעבר עשויים לקבל סכום גבוה יותר אם המנהלים עקפו את היעדים שנקבעו להם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker