הערים הטובות בעולם להיי-טק: תל אביב נסוגה למקום ה-18; ניו יורק כבשה את הפסגה

בדירוג הקודם דורגה תל אביב במקום ה-15 בעולם ■ העיר בולטת לרעה ביוקר דיור ביחס לערי היי-טק מובילות אחרות ■ הערים הסיניות מתחזקות בדירוג בזכות השקעות הון סיכון גדולות

סוכנויות הידיעות
תל אביב
תל אביבצילום: עופר וקנין

תל אביב נסוגה בדירוג הערים הטובות ביותר בעולם למגזר ההיי-טק, וניו יורק כבשה את המקום הראשון ומקדימה את סן פרנסיסקו, לפי דו"ח של ספקית שירותי הנדל"ן סווילס (Savills).

תל אביב נסוגה בדירוג למקום ה-18 מתוך 30 ערי ההיי-טק הגלובליות המובילות, אולם עדיין מקדימה ערים כמו הונג קונג, ברצלונה וסיאול. בדירוג הקודם בשנת 2017 דורגה תל אביב במקום ה-15 מתוך 22 ערים.

ניו יורק כבשה את פסגת הרשימה בראשונה מאז החלה סווילס לפרסם את הדירוג לפני ארבע שנים. העיר אוסטין בטקסס וסן פרנסיסקו דורגו במקום הראשון והשני בהתאמה בשני הדירוגים הקודמים ב-2017 וב-2015.

"גישה למאגר כישרונות עמוק והמוניטין של העיר כמרכז מסחר עולמי הופכים את ניו יורק למובילה הגלובלית", נכתב בדו"ח שנלווה לדירוג של סווילס. "זה לא מקרה שאמזון בחרה לאחרונה בעיר להקמת המטה השני שלה, וציינה את יכולתה של העיר למשוך כישרונות ברמה עולמית כשיקול מפתח בהחלטה". הדו"ח ציין עוד כי היקף השקעות ההון סיכון בהיי-טק בניו יורק עלו על אלו של סן פרנסיסקו בכל אחת משלוש השנים האחרונות.

אחרי ניו יורק, דורגה סן פרנסיסקו במקום השני, ואחריה לונדון. אמסטרדם ובוסטון השלימו את החמישיה הפותחת, ואחריהן דורגו סינגפור, לוס אנג'לס, אוסטין, שטוקהולם וקופנהגן.

העשירייה השנייה כללה את הערים טורונטו, סיאטל, טוקיו, פריז, שנחאי, ברלין, בייג'ין, תל אביב, דבלין והונג קונג. ברצלונה דורגה במקום ה-21, ואחריה מלבורן, סיאול, שנזן, האנגז'ו (סין), צ'נגדו (סין), סנטיאגו, בואנוס איירס, בנגלור וקייפטאון.

דיור יקר בתל אביב; הסיניות מטפסות

"ערי ההיי-טק הבולטות של סין מטפסות במהירות בדירוג, וכעת מחזיקות בנתח מסך ההשקעות הון סיכון שגדול יותר מאשר מקבילותיהן בארה"ב", נכתב בדו"ח. "ערים סיניות גם הפכו למובילות בתחום שירותי תחבורה שיתופיים. עם זאת, בראש הדירוג בקטגוריית הניידות ניצבת לונדון בזכות חדשנות בתחום התחבורה ומבנה עירוני שמתאים לרכיבה על אופניים והליכה ברגל".

הדירוג של סווילס מבוסס על למעלה מ-100 משתנים, החל מהיקף השקעות הון סיכון בעיר וכלה במחיר כוס קפה. המשתנים אומדים בין השאר אקלים עסקי, סביבה טכנולוגית, איכות חיים, מחירי דיור, משך זמן הנסיעה לעבודה וחזרה ועוד.

כך למשל, דמי השכירות לדיור בתל אביב בשכונות שבהן מתגוררים עובדי היי-טק רבים מסתכמים ב-460 דולרים לשבוע - בערך כפליים מאשר בשכונות המקבילות בערים כמו ברלין וברצלונה, ומעל לממוצע של 350 דולרים של 30 הערים ברשימה.

עם זאת, תל אביב עדיין זולה יותר מסן פרנסיסקו (720 דולרים לשבוע), ניו יורק (520 דולרים) ולונדון (490 דולרים).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker