טראמפ הכריז: "יש הסכם לסיום השבתת הממשל"

נשיא ארה"ב הודיע על הפסקה זמנית בת שלושה שבועות בהשבתת הממשל הארוכה בתולדות בארה"ב ■ "אם לא תושג הסכמה עד 15 בפברואר - אנצל סמכותי לתת מענה למצב החירום; ישראל בנתה חומה והשיגה הצלחה של 99.9%"

בלומברג
סוכנויות הידיעות
טראמפ גן הוורדים
דונלד טראמפ נואם היום בגן הוורדים של הבית הלבןצילום: בלומברג
בלומברג
סוכנויות הידיעות

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הודיע היום (ו') כי הגיע עם יריביו הפוליטיים בקונגרס להסכמה על הפסקה זמנית של השבתת הממשל הארוכה ביותר בתולדות המדינה, מבלי שהצליח להבטיח כרגע תקצוב של חמישה מיליארד דולר לבניית חומה על גבול מקסיקו כפי שרצה.

בנאום שנשא בגן הוורדים של הבית הלבן אמר הנשיא כי ההפסקה הזמנית בהשבתת הממשל תימשך כשלושה שבועות עד ל-15 בפברואר. "הגענו להסכם לסיים את ההשבתה ולפתוח מחדש את הממשל הפדרלי", הכריז טראמפ.

הנשיא ציין כי ביקש ממנהיג הרוב בסנאט מיץ' מקונל לקיים באופן מיידי הצבעה על ההסכם שהושג, והבטיח כי ידאג לכך שעובדי הממשל הפדרלי יקבלו את משכורותיהם במהירות.

"אם עד ה-15 בפברואר לא יושג הסכם על בניית החומה, או שהשבתת הממשל תחודש או שאנצל את סמכותי כדי לתת מענה למצב החירום הזה", הזהיר טראמפ - איתות על אפשרות שיממש את האיום שלו להכריז על מצב חירום לאומי כדי שיוכל לעקוף את הקונגרס.

"חומות לא צריכות להיות שנויות במחלוקת", המשיך הנשיא. "אנחנו לא בונים חומות מתקופת ימי הביניים, אלא חומות חכמות". עוד ציין כי "ישראל בנתה חומה והשיגה הצלחה של 99.9%".

ההשבתה הארוכה ביותר בהיסטוריה של המדינה החלה על רקע התעקשותו של הנשיא טראמפ על אישור מימון לבניית חומה בגבול מקסיקו.

כתוצאה מההשבתה כ-800 אלף עובדי ממשלה ועובדים ברשויות ובמשרדים הפדרליים - שהוצאו לחופשה כפויה או המשיכו לעבוד ללא תשלום - אינם מקבלים שכר זה החודש השני ברציפות.

מוקדם יותר היום, כמה מנמלי התעופה העמוסים ביותר בחוף המזרחי של ארה"ב סבלו מעיכובים בטיסות בשל מחסור בכוח אדם.

מינהל התעופה הפדרלי (FAA) עצר זמנית את הטיסות הנכנסות לנמל התעופה לה גרדיה בניו יורק בשל מחסור בבקרי תעופה במרכז בקרה באזור הבירה וושינגטון, האחראי על בקרת טיסות בשבע מדינות שונות.

אף כי עצירת הנחיתות הוסרה כעבור שעה ו-22 דקות, השיבושים זלגו לנמלי תעופה נוספים בחוף המזרחי, בהם ניוארק ליברטי בניו ג'רזי ונמל התעופה הבינלאומי בפילדלפיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ