הצמיחה בסין ב-2018 - הנמוכה ביותר זה שלושה עשורים

סין דיווחה הבוקר על צמיחה של 6.6% ב-2018 ■ לפי ההערכות, גם אם תיפסק מלחמת הסחר עם ארה"ב, הצמיחה בסין תמשיך להאט ב-2019

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מפעל בסין
מפעל בסיןצילום: CHINA STRINGER NETWORK/רוי�

סין דיווחה הבוקר (ב') על הצמיחה הכלכלית השנתית האטית ביותר שלה זה 28 שנה, בעקבות ירידה בביקוש המקומי ובעקבות המכסים שהוטלו על מוצרים סיניים מצד ארה"ב. נתוני התמ"ג שפורסמו הבוקר יגבירו את הלחץ על הממשל הסיני לתמוך בכלכלה כדי להימנע מהאטה נוספת.

ריבוי הסימנים המעידים על האטה בסין –  שאחראית לכשליש מהצמיחה הגלובלית בעשור האחרון – מעלים את החשש שבעקבות כך גם הצמיחה העולמית תאט, ומעיבים על רווחי חברות, החל ב אפל ועד ליצרניות מכוניות גדולות.

מקבלי ההחלטות בסין אמרו כי יתמכו בכלכלה המקומית ב-2019 כדי להקטין את הסיכון לפיטורים המוניים, אך פסלו את האפשרות לכך שיציפו אותה בתמריצים כפי שקרה בעבר. אלה אמנם האיצו את הצמיחה, אך הותירו את המדינה עם חובות גבוהים.

הכלכלה השנייה בגודלה בעולם דיווחה על צמיחה בקצב של 6.4% באוקטובר עד דצמבר 2018, לעומת 6.5% ברבעון הקודם - רמה שנראתה בפעם האחרונה בתחילת 2009, בימי המשבר הכלכלי העולמי.

נתוני צמיחה חלשים ברבעון האחרון של 2018 גררו מטה את הצמיחה בשנה כולה ל-6.6%, לעומת 6.7% ב-2017 - הרמה הנמוכה ביותר מאז 1990. ההערכה היא שייקח זמן עד שהתמריצים הממשלתיים יתחילו להשפיע, ורוב האנליסטים מעריכים כי תחול בסין האטה נוספת, וכי הצמיחה תרד לקצב של 6.3% ב-2019. חלק מהאנליסטים מאמינים כי הצמיחה הריאלית נמוכה כבר עכשיו מהנתונים הרשמיים של הממשלה.

גם אם סין וארה"ב יפתרו את המחלוקות ביניהם ויחתמו על הסכם סחר, לפי ההערכות, הדבר לא יסייע מספיק לכלכלה במדינה, אלא אם הממשל הסיני יצליח לחדש את השקעות ההון ולהגדיל את הביקוש הצרכני.

נשיא סין, שי ג'ינפינג ונשיא ארה"ב, דונלד טראמפ
נשיא סין, שי ג'ינפינג ונשיא ארה"ב, דונלד טראמפצילום: POOL/רויטרס

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בסין פירסמה את נתוני התמ"ג ברבעון האחרון וב-2018 כולה ב-04:00 שעון ישראל, אך מאחר שהנתונים שלה נוטים להיות יציבים, רוב המשקיעים מעדיפים להתמקד במגמות האחרונות בה. התכווצות פעילות המפעלים בסין בדצמבר מרמזת כי הכלכלה הואטה בקצב מהיר מהצפוי לקראת סוף 2018.

עד כה מקבלי ההחלטות בסין נקטו כמה פעולות, ובהן קידום מהיר של מיזמי בנייה והורדת מסים ומכסים כדי לעורר את הביקוש המקומי. הבנק המרכזי של סין הקטין את דרישות הרזרבות שהבנקים צריכים להחזיק חמש פעמים בשנה האחרונה, כדי לאפשר להם לתת הלוואות לעסקים קטנים, המתקשים להתמודד עם ההאטה בצמיחה.

עם זאת, רוב האנליסטים לא צופים שהבנק יוריד את הריבית בתקופה הקרובה, מכיוון שהממשלה תחכה לראות אם הצעדים שננקטו כדי לסייע לכלכלה, אכן ייצבו אותה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker