טראמפ יכול להתגאות בשיא אחד לפחות שנשבר בקדנציה שלו

השבתת הממשל בארה"ב נכנסה ליומה ה-22 - ונהפכה לארוכה בהיסטוריה ■ אבל לא נראה שהנשיא מתרגש מזה ש-800 אלף אנשים לא מקבלים שכר ושהאזרחים לא מקבלים שירותים

ישראל פישר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ בעיר הגבול מקאלן שבטקסס
ישראל פישר

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, יכול להתגאות בשיא אחד שנרשם במהלך הכהונה שלו: השבתת הממשל הארוכה ביותר בהיסטוריה המודרנית של ארה"ב. באופק לא נראה פיתרון, טראמפ מתעקש שהוא רוצה תקצוב למימון החומה בגבול מקסיקו, הדמוקרטים וגם כמה רפובליקאים בולטים, לוחצים עליו לפתוח שוב את הממשל, אבל טראמפ בשלו, ורבע מסוכנויות הממשל מושבתות כבר 22 ימים - כ-800 אלף עובדים לא מקבלים שכר ומשלמים את המחיר של הפוליטיקה האמריקאית.

בניגוד להשבתות הממשל הקודמות בתקופת הנשיאים אובמה וקלינטון, שרצו מאוד להחזיר את הממשל לפעילות והיו צריכים להתכופף מול הקונגרס, נראה כאילו טראמפ לא מתרגש, ומפגין כוח כדי לשמור על הסוכנויות הפדרליות סגורות. רוב הפארקים הלאומיים בארה"ב סגורים, וכך גם מוזיאונים רבים. הפעילות של רשות המסים משובשת, עובדי הביטחון בנמלי התעופה נדרשים להגיע לעבודה, אבל הם לא מקבלים על כך שכר, וכלל לא בטוח שנתוני הצמיחה של ארה"ב שצפויים להתפרסם בסוף החודש יתפרסמו - ואלא רק חלק מהמוסדות שפעילותם נפגעה.

גם האזהרה של סוכנות דירוג האשראי פיץ', שלפיה דירוג האשראי המושלם של ארה"ב בסכנה, לא עוזרת לאף אחד מהצדדים לרדת מהעץ. לפני כשבוע וחצי אישר בית הנבחרים, שנשלט על ידי הדמוקרטים, הצעת תקציב, אך טראמפ איים בווטו. בשבוע שעבר הוא עזב בזעם פגישה עם מנהיגי הדמוקרטים שבה הם ניסו להגיע להבנה בנושא התקציב. החשש הגדול הוא שהשבתת הממשל הנוכחית היא רק קדימון לבעיות שיצוצו במארס, כשהקונגרס יתבקש לאשר את הגדלת תקרת החוב של ארה"ב כדי שהממשל יוכל ללוות יותר כסף.

ואולם, אף שטראמפ שבר את שיא השבתת הממשל בתקופת קלינטון, הוא לא הנשיא היחיד שהטיל וטו על הצעות תקציביות ועודד למעשה את השבתת הממשל. ב-1976 הטיל נשיא ארה"ב ג'רלד פורד וטו על התקציב שאושר, והממשל הושבת ל-10 ימים. ב-1978 הטיל הנשיא ג'ימי קרטר וטו על הצעת התקציב, שהיתה בזבזנית מדי לדעתו, והממשל הושבת ל-18 יום. שיאן ההשבתות הוא ללא ספק הנשיא רונלד רייגן, שבתקופת כהונתו הושבת הממשל 7 פעמים, בכל פעם לכמה ימים בודדים, כשבחלק מהפעמים ההשבתה נבעה מווטו שהטיל על התקציב. באחת הפעמים השבית רייגן את הממשל כי הוא דרש להגדיל את הסיוע לישראל.

אבל בכל הפעמים האלה, ואף שהיו מחלוקות עמוקות ועקרוניות בין הצדדים, נראה היה שכל הצדדים מבינים את הפגיעה שנגרמת בשל השבתת הממשל. לא בטוח שזה נכון במקרה הזה, ונראה כאילו שני הצדדים עסוקים במלחמת הכפשות מאש בניסיון להגיע לפתרון.

אחרי פיצוץ הישיבה בין טראמפ לננסי פלוסי, מנהיגת הרוב הדמוקרטי בבית הנבחרים וצ'אק שומר, מנהיג המיעוט הדמוקרטי בסנאט, אמר שומר שלטראמפ היה "התקף כעס" ושהוא הכה על השולחן בחוזקה לפני שיצא מהחדר. טראמפ, בסגנונו המוכר, קרא בטוויטר לשומר "צ'אק הבכיין" ואמר שהוא משקר. לפלוסי, מקפיד טראמפ לקרוא בטוויטר בשמה הפרטי.

בפני טראמפ עומדת אפשרות נוספת, שבה גם תומכים רפובליקאים שבדרך כלל עומדים מאחורי הנשיא: להכריז על מצב חירום בגבול הדרומי, כדי שניתן יהיה להעביר לבניית החומה תקציבים פדרליים ממקורות אחרים. במצב כזה, הממשל ייפתח במהירות. אבל טראמפ אמר לכתבים שהוא "לא יעשה את זה כל כך מהר". והאשים שוב את הדמוקרטים בקונגרס כשאמר שהם אלה שצריכים להגיע לפתרון. בינתיים, העובדים לא מקבלים שכר, החובות שלהם מצטברים, והפוליטיקאים ממשיכים לריב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker