יו"ר הבנק הפדרלי: "השבתת הממשל תפגע בכלכלה"; טראמפ ביטל נסיעתו לדאבוס

ג'רום פאואל שב ואמר כי אינפלציה נמוכה מעניקה לבנק המרכזי של ארה"ב סבלנות וגמישות במדיניות, וציין כי הוא "מודאג מאוד" מהגידול בחוב הלאומי של ארה"ב

בלומברג
סוכנויות הידיעות
יו"ר הבנק הפדרלי ג'רום פאואל
יו"ר הבנק הפדרלי ג'רום פאואלצילום: Erin Schaff/The New York Times

יו"ר הבנק הפדרלי, ג'רום פאואל, הזהיר היום (ה') כי אם השבתת הממשל בארה"ב תימשך זמן ממושך יותר, הדבר יבוא לידי ביטוי בנתונים המקרו-כלכליים.

פאואל אמר כי הוא "מודאג מאוד" מהגידול בחוב הלאומי של ארה"ב, במסגרת מפגש שאלות ותשובות שהתקיים במועדון הכלכלי של הבירה וושינגטון.

מכסי היבוא ההדדיים שהטילו זו על זו ארה"ב וסין במסגרת סכסוך הסחר ביניהן, טרם הותירו סימן ניכר לעין באף אחת משתי הכלכלות הגדולות בעולם, ציין פאואל.

מקור הדאגה העיקרי כעת הוא האטה בצמיחה הכלכלית העולמית, הוסיף יו"ר הפד, אשר ציין גם כי אין סימנים המצביעים על כך שצפוי בקרוב מיתון בארה"ב.

האינפלציה בארה"ב "נמוכה ונמצאת בשליטה", המשיך פאואל, אשר שב ואמר כי האינפלציה הנמוכה בארה"ב מאפשרת לבנק המרכזי להמתין בסבלנות ולגלות גמישות בטרם ישוב ויעלה את הריבית.

הבנק הפדרלי מסוגל לשנות במהירות ובאופן משמעותי את המדיניות אם יהיה בכך צורך, הסביר פאואל שהעריך גם כי היקף הנכסים במאזני הבנק המרכזי יתכווץ עם הזמן לרמה נמוכה באופן משמעותי מהרמה הנוכחית.

פאואל שהכריז בשבוע שעבר כי לא יתפטר מתפקידו אף אם הנשיא דונלד טראמפ יבקש ממנו לעשות זאת, התייחס גם היום ליחסיו עם הבית הלבן, ואמר כי הביקורת כלפיו מצד הנשיא אינה מפריעה לו.

טראמפ ביטל נסיעתו לדאבוס

בה בעת, הנשיא טראמפ הודיע היום כי בשל המשך השבתת הממשל הפדרלי, החליט לבטל את נסיעתו המתוכננת החודש לפורום הכלכלי העולמי בדאבוס.

"בגלל עקשנות הדמוקרטים לגבי אבטחת הגבול והחשיבות הרבה של בטיחות האומה שלנו, בכבוד רב אני מבטל את נסיעתי החשובה מאוד לדאבוס, שווייץ", כתב היום טרמאפ בציוץ בטוויטר.

משלחת ארה"ב לפורום הכלכלי העולמי אמורה לכלול בין השאר גם את שר החוץ מייקל פומפאו, שר האוצר סטיבן מנוצ'ין ושר המסחר וילבור רוס.

מנוצ'ין מתכוון לנסוע לכנס בדאבוס בראש משלחת קטנה יותר גם אם טראמפ יחליט לא לנסוע, אמר אדם המעורה בתוכניותיו של שר האוצר לבלומברג.

ההשבתה החלקית של הממשל בארה"ב נמצאת כעת ביומה ה-20, ואין סימנים לכך שיושג בקרוב הסכם לסיומה. טראמפ עזב אתמול פגישה בנושא השבתת הממשל עם מנהיגי הקונגרס הדמוקרטים ואמר כי המשא ומתן עמם היה "בזבוז מוחלט של זמן".

הנשיא רוצה שהקונגרס יאשר תקציב של 5.7 מיליארד דולר למימון מימוש הבטחתו במערכת הבחירות לבנות חומה לאורך גבול ארה"ב-מקסיקו החיונית לדבריו כדי למנוע הגירה בלתי חוקית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker