הרופא הבכיר התפטר מבית החולים בשל קשרים לחברות תרופות - ועבר לעבוד באחת מהן

יצרנית התרופות אסטרה-זנקה הודיעה על גיוסו של חוסה בסלגה לשורותיה, כחלק מהמאמצים שלה לעבור להתמקד בתרופות לטיפול בסרטן ■ הוא התפטר לאחר שנחשף כי הסתיר את ניגוד העניינים שלו, כשפירסם עשרות מאמרים בכתבי עת רפואיים

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ד"ר בסלגה ב-2013
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

ד"ר חוסה בסלגה, אחד מבכירי חוקרי הסרטן בארה"ב, התפטר מהמשרה שלו כרופא הראשי של המרכז לחקר הסרטן סלואן קטרינג בניו יורק. זאת, לאחר שהתגלה כי לא דיווח על מיליוני דולרים שקיבל מחברות תרופות, ולאחר מכן עבר לעבוד באחת החברות האלה.

יצרנית התרופות, אסטרה-זנקה, הודיעה אתמול (שני) כי גייסה את בסלגה לשורותיה כראש מחקר ופיתוח בתחום האונקולוגיה, חטיבה חדשה שהקימה כחלק מהניסיון שלה לעבור להתמקד בתרופות לטיפול בסרטן - אחד התחומים החמים ביותר כיום בתעשיית התרופות.

בסלגה התפטר בספטמבר האחרון מתפקידו כרופא הראשי בסלואן קטרינג, לאחר ש"ניו יורק טיימס" והאתר פרו-פובליקה חשפו כי הסתיר את ניגוד העניינים שלו, כשפירסם עשרות מאמרים בכתבי עת רפואיים. מאוחר יותר הוא התפטר גם מהדירקטוריונים של יצרנית התרופות בריסטול-מאיירס סקוויב ויצרנית ציוד הקרינה וריאן מדיקל סיסטמס.

אף שבמרכז הרפואי אמרו כי בסלגה לא פוטר, בכירים רמזו כי אולץ להתפטר. באוקטובר אמר דאגלס וורנר השלישי, שהיה אז יו"ר הדירקטוריון של בית החולים, כי מעשיו של בסלגה "לא הותירו לנו שום ברירה".

בדצמבר הודיעה האגודה האמריקאית לחקר הסרטן כי בסלגה התפטר לבקשתה מהמשרה שלו כאחד העורכים הראשיים של כתב העת "Cancer Discovery", משום שלא עמד בסטנדרטים הגבוהים שבו מחויבים בכירי כתב העת מבחינת דיווח על ניגוד עניינים.

דובר מטעם אסטרה-זנקה אמר כי בסלגה לא זמין למתן תגובה, אך הוא אמר אתמול לרויטרס כי לקח אחריות על אי הדיווח שלו. הוא אמר גם כי אגודת הסרטן הגיעה למסקנה כי אי הדיווח שלו היה "בהיסח דעת", וכי מידע על רבים מיחסיו עם חברות שונות היה זמין לציבור במאגר מידע פדרלי על תשלומי חברות תרופות לרופאים. עם זאת, חלק מהקשרים האלה של בסלגה היו עם חברות ביוטק קטנות שלא נדרשות לדווח לממשל הפדרלי.

לפי מאגר הנתונים הפדרלי, אסטרה-זנקה שילמה לבסלגה 28,750 דולר עבור ייעוץ ב-2013 ו-2014 בנוגע לתרופות לא ידועות. הוא לא דיווח על הקשרים עם חברה זו ואחרות בעשרות מאמרים שפרסם בשנים האחרונות.

בסלגה, בן 59, הוא מומחה לחקר סרטן השד ומילא תפקיד חשוב בפיתוח התרופה הרצפטין בג'ננטק, חברה בת של רוש. למרכז סלואן קטרינג הגיע ב-2013 אחרי שכיהן כראש מחלקת המטולוגיה ואונקולוגיה בבית החולים הכללי של מסצ'וסטס בבוסטון. לפני כן עבד בתפקיד בכיר במכון אונקולוגי בברצלונה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker