צרות בסמארטפון: אחרי אפל - אזהרת הרווח החמורה של סמסונג

סמסונג אלקטרוניקס הודיעה היום כי הרווח התפעולי צפוי לרדת ברבעון האחרון בכמעט 30%. אנליסטים צופים כי רווחיה ימשיכו לרדת גם השנה

סוכנויות הידיעות
סמסונג
סמסונגצילום: Kim Hong-Ji/רויטרס
סוכנויות הידיעות

סמסונג אלקטרוניקס הודיעה היום כי הרווחים לרבעון הרביעי צפויים לרדת באופן חד בעקבות ביקוש נמוך יחסית לשבבי הזיכרון ועלייה בתחרות בשוק הסמארטפונים. סמסונג צופה כי הרווח התפעולי לשלושת החודשים שהסתיימו בדצמבר היה בערך 10.8 טריליון וון קוריאני (9.67 מיליארד דולר) – ירידה של 28.7% לעומת השנה שעברה.

הנתון הזה נמוך מתחזיות השוק, שהיו 18% פחות מ-13.2 טריליון וון שחזו אנליסטים לאחר שהביאו בחשבון את החולשה בשוק המוליכים למחצה. התחזית הממוצעת היתה נמוכה משמעותית מהרווח התפעולי לרבעון השלישי של סמסונג – 17.5 טריליון וון.

אשה אוחזת במכשיר אייפון X
אייפון. ירידה בביקוש בסין ובמספר השדרוגיםצילום: Thomas Peter/רויטרס

המכירות המשולבות לרבעון הרביעי צפויות להיות סביב 59 טריליון וון – פחות מתחזית האנליסטים בסקר שערכה רויטרס, שהיתה 62.8 טריליון וון – וכ-10% פחות מהמכירות בשנה שעברה.

יצרנית השבבים אמרה כי ביקוש חלש לשבבי זיכרון מלקוחות של מרכזי דאטה הובילו לירידה במשלוחים וגם לירידה משמעותית במחירים של שבבי זיכרון. המחירים לשבבי DRAM, שמספקים למכשירים חלל עבודה ומאפשרים להם לבצע כמה משימות בו זמנית, ירדו ב-10% ברבעון הרביעי, לפי נתוני DRAMeXchange. היא צפויה לפרסם את הדו"חות שלה בהמשך החודש.

אנליסטים צופים כי גם ב-2019 תהיה ירידה ברווחים של סמסונג, אם כלכלת סין תמשיך להיחלש.

בשבוע שעבר הודיעה אפל שהיא מורידה את תחזית ההכנסות שלה לרבעון הראשון בגלל ירידה בביקוש בסין וירידה במספר השדרוגים של מכשירי אייפון. במכתב למשקיעים אמר מנכ"ל החברה טים קוק כי החברה לא צפתה שהצמיחה בשווקים מתפתחים תאט בכזו חדות, ובעיקר לא בסין.

נתונים שפורסמו בשבוע שעבר מצביעים על תמונה עגומה במגזר הייצור הסיני. מדד מנהלי הרכש במגזר הייצור של IHS מרקיט הצביע על התכווצות ראשונה של הייצור במדינה מאז אמצע 2017, בהמשך לנתונים שפורסמו במדד הרשמי במדינה שהצביעו על הנתונים החלשים ביותר במגזר מאמצע 2016. בנוסף, בדו"ח שפורסם בחודש שעבר נכתב שהמכירות הקמעונאיות בסין עלו בנובמבר ב-8.1% - העלייה הנמוכה ביותר מאז מאי 2003.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ