"המהומות בבריטניה לא יכלו להגיע בעיתוי גרוע יותר מבחינה כלכלית"

כלכלת בריטניה, על סף מיתון ממילא, עלולה לספוג נזק ממושך בגלל המהומות, שפגעו בינתיים ב-10% מהעסקים הקמעוניים ושירותי הפנאי

לארי אליוט, גרדיאן
לארי אליוט, גרדיאן

גרדיאן

>> נציגי המגזר העסקי בבריטניה הזהירו את שרי הממשלה כי המהומות בלונדון ובערים אחרות עלולות להמיט נזק מתמשך על כלכלת בריטניה הפגיעה. 10% מהעסקים בתחומי הקמעונות והפנאי נפגעו על ידי ההתפרעויות.

לשכת המסחר הבריטית אמרה כי קיץ של ביזה עלול להיות בעל השפעה משמעותית על הכלכלה, ולכן חיוני כי המהומות ידוכאו באיבן. דיוויד פרוסט, יו"ר הלשכה, אמר כי אין אומדן מדויק לנזק הכלכלי, אולם ציין כי "בתי עסק נסגרים בשעות מוקדמות. מרכזים שלמים בערים מחליטים לסגור את דלתותיהם באמצע אחר הצהריים כדי לשלוח את העובדים הביתה. מסעדות ובתי קפה נסגרים מוקדם מהרגיל. יש לזה השפעה על הכלכלה במונחים של השקעה".

פרוסט הוסיף כי אם המהומות יימשכו כל הקיץ, ההשפעה תהיה משמעותית. נתוני הצמיחה האחרונים הראו כי כלכלת בריטניה צמחה ב-0.2% בלבד ברבעון השני וב-0.7% בשנה האחרונה, בעיקר בגלל חולשה קשה בצריכה הפרטית. פרוסט אמר כי המהומות לא יכלו להגיע בעיתוי גרוע יותר וקרא למהלכי מנהיגות החלטיים כדי לסיים את המהומות.

נתוני לוקאל דאטה קומפני, העוקבת אחר קמעונים וקניונים ברחבי בריטניה הראו כי 48 אלף מ-476 אלף החנויות הנבדקות על ידי החברה הושפעו, בין אם על ידי התקפות ישירות על החנויות, או בעקבות אובדן הכנסה. שני שלישים מהעסקים הנפגעים היו עצמאיים. "אלה נתונים מחרידים במונחי הנזק שנעשה למגזר, שגם ככה נאבק", אמר מתיו הופקינס מלוקאל דאטה.

כלכלנים אמרו כי מוקדם מכדי לקבוע אם המהומות ישפיעו על הצמיחה הכלכלית, אולם אם הן יסתיימו בזמן הקרוב ההשפעה תהיה קלה יותר מ-0.5% מהצמיחה, שנגרעה בסופות דצמבר האחרון. אנליסטים אומרים כי הם מצפים שהתוצר שאבד בגלל המהומות ייווצר מחדש בחודשים מאוחרים יותר.

כלכלן בארנסט אנד יאנג אמר כי ההשפעה הגדולה ביותר היא ברמה המקומית. באזורים שנפגעו מהמהומות הנזק לעסקים יהיה משמעותי. רבים מאזורים אלה סובלים מרמה גבוהה של אבטלה והמהומות פוגעות בסנטימנט העסקי והצרכני. ניל פרותרו מיחידת המידע של אקונומיסט אמר כי הנזק תלוי במהירות שבה המשטרה תוכל להחזיר לעצמה את השליטה ברחובות, וכי תיירים עלולים להימנע מלבקר בבריטניה. "אם הם יראו תמונות של העיר בוערת הם יחשבו פעמיים. אם זה יימשך עוד כמה שבועות, נצטרך להתחשב בהשפעה השלילית על הצמיחה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום