יו"ר הבנק הפדרלי: "לא אתפטר גם אם טראמפ יבקש"

ג'רום פאואל אמר כי לא קיבל פנייה ישירה כלשהי מהבית הלבן לגבי התנהלותו המקצועית ■ הבנק הפדרלי מוכן לגלות גמישות לא רק במדיניות הריבית אלא גם בצמצום היקף הנכסים במאזני הבנק המרכזי

רויטרס
סוכנויות הידיעות
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ויו"ר הבנק הפדרלי ג'רום פאואל
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ויו"ר הבנק הפדרלי ג'רום פאואלצילום: Carlos Barria/רויטרס
רויטרס
סוכנויות הידיעות

יו"ר הבנק הפדרלי בארה"ב, ג'רום פאואל, אמר ביום שישי כי לא קיבל פנייה ישירה כלשהי מהבית הלבן לגבי התנהלותו המקצועית, וכי לא יתפטר מתפקידו אפילו אם הנשיא דונלד טראמפ יבקש ממנו לעשות זאת.

טראמפ, שמינה בעצמו את פאואל שנכנס לתפקיד יו"ר הבנק המרכזי בפברואר, השמיע שוב ושוב ביקורת פומבית על מדיניות הפד תחת פאואל ועל פאואל באופן אישי, והאשים אותו כי העלאת הריבית בארה"ב פוגעת בכלכלה. פאואל ציין כי לא מתוכננת פגישה כלשהי בינו לבין הנשיא.

פאואל, שאמר את הדברים במסגרת דיון באטלנטה בו השתתף לצד קודמיו בתפקיד ג'נט ילן ובן ברננקי, התייחס גם למדיניות המוניטרית של הבנק המרכזי בעתיד. לדבריו, המדיניות "לא נמצאת בנתיב קבוע מראש" והבנק המרכזי עשוי להתאזר בסבלנות בטרם יחליט על מהלכו הבא.

יו"ר הפד אמר עוד כי הבנק המרכזי מודע לכך שהשווקים הפיננסים מאותתים על קיומם של סיכונים לכלכלה, וכי מקבלי ההחלטות "מקשיבים בקשב רב" לשווקים הפיננסים. עם זאת, הוא דחה את הגישה הפסימית הזו והדגיש כי נתוני מקרו כלכליים אובייקטיביים, ובכלל זה דו"ח התעסוקה החזק שפורסם מוקדם יותר היום, מצביעים על המשך התנופה הכלכלית גם בשנת 2019.

פאואל ציין כי הבנק המרכזי יגלה גמישות בכל הקשור למדיניותו המוניטרית בהמשך, וכי גמישות זו מתייחסת לא רק לריבית אלא גם לצמצום היקף הנכסים במאזני הבנק. זאת, בניגוד לדברים שאמר במסיבת עיתונאים שקיים בחודש שעבר, בה טען כי צמצום היקף הנכסים במאזנים הינו תהליך שנמצא במצב של טייס אוטומטי.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ