היפוך עקום התשואות לא רק מאותת על מיתון - הוא גם יכול לגרום לו להתרחש

עקום שמתהפך גורם לבנקים לצמצם אשראי ומכווץ את רווחיותם של עסקי ההלוואות, כך לפי הבנק הפדרלי של סנט לואיס ■ "רווחי הבנקים מתכווצים כאשר הריביות לטווח קצר מטפסות יחסית לתשואות על נכסים ארוכי טווח"

בלומברג
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירידות בוול סטריט
בורסת ניו יורק, אתמולצילום: BRENDAN MCDERMID/רויטרס

היפוך עקום התשואות של האג"ח הממשלתיות האמריקאיות עלול לפגוע בצמיחה בארה"ב ואף לגרור את הכלכלה למיתון, מאחר שהוא גורם לבנקים לצמצם אשראי, ומביא להתכווצות רווחי הבנקים מהלוואות בשל עליית הריביות לטווח קצר ביחס לתשואות על נכסים ארוכי טווח. כך לפי פוסט שפורסם ביום חמישי בבלוג של הבנק הפדרלי של סנט לואיס.

במצב שבו העקוֹם מתהפך (inverted), התשואה לטווח ארוך נמוכה יותר מזאת של הטווח הבינוני או הקצר. העקום בארה"ב אמנם כרגע לא התהפך, אולם כבר התרחשה השתטחות (flattening) של עקום תשואות האג"ח לשנתיים ול-10 שנים.

מלבד היותו ברומטר למצב הכלכלה, עקום התשואות גם יכול לתרום בפועל להאטה כאשר הוא מתהפך, כתב סגן מנהל המחקר של הבנק הפדרלי של סנט לואיס, דיוויד ווילקוק, בפוסט.

הסיבה לכך היא שבנקים נוטים להרוויח כסף מכך שהם לווים כסף לטווח קצר בריביות נמוכות יותר ואז מלווים אותו בריביות גבוהות יותר לפרקי זמן ארוכים יותר. היפוך של עקום התשואות עלול להפוך את המהלך העסקי הזה להרבה פחות משתלם.

"רווחי הבנקים מתכווצים כאשר הריביות לטווח קצר מטפסות יחסית לתשואות על נכסים ארוכי טווח. הדבר יכול להוביל לכך שבנקים יצמצמו את האשראי שהם מעניקים, דבר שמצדו, יכול לגרום להאטה בפעילות הכלכלית", כתב ווילקוק.

עוד הוא מציין כי על פי נתוני סקר האשראי הבנקאי של הפד באוקטובר 2018, מבחינת הבנקים, היפוך עקום התשואות מהווה סיבה להקשחת תנאי האשראי.

בין הגורמים שציינו הבנקים בסקר נכללו חששות כי היפוך עלול להביא להתכווצות הרווחים מהלוואות, לצמצום נכונות הבנקים ליטול סיכונים, ולאותת על הרעה בתחזית הכלכלית.

"לכן, היפוך של עקום התשואות עלול לעשות יותר מאשר רק לחזות מיתון: הוא עשוי בפועל לגרום לו להתרחש", כתב ווילקוק.

מהו עקום התשואות?

הבנק הפדרלי בארה"בצילום: AP

עקום התשואות הוא גרף שנותן צילום רגעי של שוק האג"ח בזמן נתון - הציר האופקי מייצג את מועד הפירעון, והציר האנכי מייצג את הריבית - התשואה לפירעון.

נכון ליום נתון, ישורטטו על העקוֹם כל האג"ח הממשלתיות לפי מועד הפירעון - תשואת האג"ח ל-30 יום, לשלושה חודשים וכך הלאה, עד האג"ח ל-30 שנה. באתר של משרד האוצר של ארה"ב מפורטות התשואות (בכל יום נתון) ל-11 סוגי אג"ח, לפי מועד פירעון בסדר עולה.

באופן נורמלי, ככל שמועד הפירעון רחוק יותר, התשואה גבוהה יותר. תשואה היא המחיר שמשלם הלווה - במקרה זה ממשלת ארה"ב - על ההלוואה שניתנת לו. הפער בין התשואות הקצרות, אג"ח בעלות פירעון מוקדם, לבין התשואות הארוכות מלמדת משהו על הציפיות של המשקיעים מהמצב הפיננסי.

מצב שבו העקוֹם מתהפך - והתשואה לטווח ארוך נמוכה יותר מזו לטווח בינוני או קצר - מאותת על ציפיות למיתון או משבר כלכלי.

לפי מחקר של הבנק הפדרלי של סן פרנסיסקו מ-2003, את כל אחת משש תקופות המיתון בין 1970 ל-2003, הקדימה התהפכות של עקוֹם התשואות. בפברואר 2000, חודש לפני שהגיעו הבורסות לשיא של קדחת הדוט.קום, התהפך עקוֹם התשואות - ובישר על תחילת הנסיגה הכלכלית שלאחר התפוצצות הבועה. יתר על כן, בתחילת 2006, שנה לפני שארה"ב נקלעה למיתון והחל המשבר הפיננסי הגדול, נפלו התשואות על אג"ח לעשר שנים מתחת לרמת התשואות לשלושה חודשים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker