מפולת בשווקים |

שווי שוק המניות העולמי נחתך בשני טריליון דולר מתחילת השבוע

תיקון ראשון בשוק זה למעלה משנה; שוק הסחורות מחק את כל העליות של 2011; הנפט נפל ב-25% משיא של שנתיים שרשם בחודש מאי

נמרוד הלפרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד הלפרן

הירידות החדות שנרשמו בבורסות ברחבי העולם מתחילת השבוע, מחקו כשני טריליון דולר משווי שוקי המניות הגלובלים, לפי נתוני סוכנות הידיעות בלומברג.

מדד שוקי המניות הכלל עולמי של MSCI השלים ירידה של 10% מהשיא של 2011 שנרשם בחודש מאי ונכנס בכך לתיקון (ירידה של 10% מהשיא) - ראשון למדד זה למעלה משנה.

בוול סטריט, מדד הדאו ג'ונס מחק במהלך המסחר היום את כל העליות שרשם מתחילת השנה. באירופה, בורסות ספרד ושווייץ השלימו היום נפילה של יותר מ-20% מהשיא של השנה הנוכחית - ההגדרה המקובלת לשוק דובי.

מדד דאו ג'ונס

מדד שוקי המניות בשווקים מתעוררים של MSCI השלים נפילה של יותר מ-10% מהשיא של השנה - ההגדרה המקובלת לתיקון בשוק - לאחר שבורסת ברזיל נפלה היום במהלך המסחר לשפל של שנתיים.

הירידות בשווקים, היוםצילום: finviz.com

בשוק הסחורות, ירד מדד הסחורות CRB של תומסון רויטרס-ג'פריס, הכולל 19 סחורות שונות, ב-2.4% במהלך המסחר היום, לרמה הנמוכה ב-1% מרמתו בתחילת השנה. מחירי הנפט הגולמי, הכסף והניקל הובילו את הירידות. החוזים על הנפט הגולמי למסירה בספטמבר נסגרו בניו יורק במחיר של 86.63 דולר לחבית, ירידה של 5.8% - הנפילה היומית החדה ביותר זה שלושה חודשים. מחיר הנפט נמוך כעת בכמעט 25% משיא תוך יומי של שנתיים - 114.83 דולר לחבית - שרשם בתחילת חודש מאי.

החששות מפני מיתון חוזר של הכלכלה העולמית הבריחו את המשקיעים משוקי המניות לטובת הבטחון היחסי של שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות ולהשקעות אחרות הנחשבות למקלט בעתות משבר כמו הזהב, הפרנק השווייצי והיואן היפני.

"האווירה כרגע מאוד עגומה", אמר אסטרטג ההשקעות הראשי של UBS Wealth Management Americas בהתייחסו לירידות החדות בבורסות וול סטריט, בראיון לסוכנות הידיעות בלומברג. "נטל ההוכחה טמון בשיפור בנתוני המקרו הכלכליים שייראו כי הכלכלה לא שוקעת במיתון. נתוני התעסוקה שיפורסמו מחר בארה"ב הם בעלי חשיבות מכרעת. אם נהיה עדים לאכזבה נוספת, צפויות ירידות משמעותיות בשוקי המניות מכאן ואילך".

נפילה של כמעט 10% שרשם מדד המניות S&P 500 בארה"ב מאז ה-22 ביולי גרמה לירידת מכפיל הרווח של החברות במדד לפי 13.4 מהרווחים המדווחים - הרמה הנמוכה ביותר מאז אפריל 2009, חודש לאחר תחילת הראלי בשווקים.

S&P 500

"אנחנו מאוד אופטימים עכשיו", אמר אסטרטג המניות הראשי בארה"ב של ברקליס קפיטל, בארי קנאף, בראיון לערוץ הטלוויזיה של בלומברג. "שיהיה ברור, אנחנו חושבים שטמון ערך יוצא דופן בשוק המניות. שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר ברמות יקרות באופן חריג".

מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב ירד בשבוע שעבר ב-1,000 לרמה של 400 אלף - המספר הנמוך ביותר זה כמעט 4 חודשים - מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לירידה מעט מתונה יותר לרמה של 405 אלף. הממוצע הארבע-שבועי של מספר תביעות האבטלה, הנחשב לתנודתי פחות, ירד לרמתו הנמוכה ביותר מאז אפריל.

עם זאת, המשקיעים מקווים לקבל מחר תמונת מצב מקיפה יותר של שוק העבודה בארה"ב, עם פרסום דו"ח התעסוקה לחודש יולי. לפי תחזיות הכלכלנים נוספו לשוק העבודה האמריקאי בחודש שעבר 85 אלף משרות  אך שיעור האבטלה נותר מעל לרמה של 9%.

החששות מפני האטה בצמיחת כלכלת ארה"ב גברו בשבועיים האחרונים בעקבות פרסום שורת נתוני מקרו כלכליים מאכזבים. משרד המסחר האמריקאי מסר שלשום כי הצריכה הפרטית בארה"ב ירדה במפתיע ביוני, ירידה ראשונה זה כמעט שנתיים.

בשבוע שעבר מסר משרד המסחר האמריקאי כי התוצר המקומי הגולמי (GDP) של ארה"ב צמח ברבעון השני של השנה בקצב שנתי של 1.3% ותיקן כלפי מטה את הצמיחה ברבעון הראשון ל-0.4% בלבד.

בו בעת, מדד ביטחון הצרכנים בארה"ב של אוניברסיטת מישיגן וספקית המידע הפיננסי תומסון רויטרס ירד ביולי לרמתו הנמוכה ביותר מאז מארס 2009.

מצדו השני של האוקיינוס האטלנטי: נשיא הבנק המרכזי של אירופה, ז'אן-קלוד טרישה, אמר היום כי הבנק המרכזי חידש את רכישות האג"ח הממשלתיות של מדינות בגוש היורו שנקלעו למשבר נזילות לאחר שהפסיק את הרכישות לפני 18 שבועות. כמו כן, אמר כי הבנק המרכזי יעניק לבנקים ביבשת הלוואות נוספות כדי לבלום את התרחבות משבר החוב.

ז'אן קלוד טרישה

הבנק המרכזי יעניק לבנקים בגוש היורו הלוואות בכל היקף שיידרשו במהלך ששת החודשים הקרובים ויאריך את תוקף הצעדים הקיימים להגברת הנזילות עד סוף השנה, אמר היום טרישה במסיבת עיתונאים שנערכה בפרנקפורט בעקבות החלטת הריבית של הבנק המרכזי.

מוקדם יותר היום הותיר כצפוי הבנק המרכזי של אירופה (ECB) את הריבית בגוש היורו ללא שינוי, בשיעור 1.5%, בהתאם לתחזיות הכלכלנים. במקביל, הותיר גם הבנק המרכזי של בריטניה את הריבית בבריטניה ללא שינוי, בשיעור שפל של 0.5% בו היא נמצאת מאז מארס 2009.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker