השטר הזה של 1,000 דולר שווה 3 מיליון דולר

שטר של 1,000 דולר שהודפס ב-1891 ומעולם לא היה בשימוש יעמוד למכירה פומבית בסוף פברואר

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דולרים
לוגו בלומברג
בלומברג

ב-1891 הדפיס משרד האוצר האמריקאי בערך 1,500 שטרות של 1,000 דולר. אולם במקום שייכנסו למחזור, הם פשוט שימשו להעברת כסף בין בנקים. כתוצאה מכך, השטרות מעולם לא הגיעו לידיים פרטיות, מספר פיטר טרגליה, מנהל לענייני מטבעות בסטאקס באוורס גלריס, בית מכירות פומביות של מטבעות ושטרות.

כעת, אחד מהשטרות האלה, שמכונה “Marcy Note” (שטר מרסי) משום שמופיע עליו דיוקנו של הסנאטור ויליאם מרסי, עומד למכירה פומבית ועשוי להימכר ב-3-2 מיליון דולר. "המוכר רצה לשבור שיא עולמי", מספר טרגליה. "ב-2014, שטר אחר נמכר בקצת פחות מ-3.3 מיליון דולר, וההערכה הנוכחית היא המקום שבו אנחנו מרגישים שהשוק נמצא כרגע".

השטר שיעמוד למכירה פומביתצילום: בלומברג

את השטר מוכר ג'ואל אנדרסון, אספן שטרות ומטבעות נודע שהחל למכור את האוסף שלו. סטאק באוורס מכרו כבר אחזקות של אנדרסון בשווי 26 מיליון דולר.

טרגליה אומר כי השטר בקושי נחשב לפריט אספנים עד לאחרונה. "בשנות ה-40 הוא היה נמכר בערך הנקוב שלו", הוא אומר. התיעוד המוקדם ביותר למכירה של השטר היה, לפי טרגליה, מ-1985, אז נמכר ב-25 אלף דולר באופן פרטי. לאחר מכן הוא נמכר ב-1992 ב-150 אלף דולר, וב-2013 כבר נמכר ב-2.6 מיליון דולר. כעת, הוא יוצע במכירה פומבית שיערוך סטאקס באוורס בין 28 בפברואר ל-3 במארס בבולטימור, וזו תהיה הפעם הראשונה שבה יימכר בשוק הפומבי.

לדברי טרגליה, בית המכירות העריך את שווי השטר לפי פריטים ייחודיים אחרים שלא מחליפים ידיים לעתים קרובות. אולם אפילו אם איש לא יקנה אותו, "השטר עדיין מגובה על ידי ממשלת ארה"ב – זה הליך חוקי", אומר טרגליה. "אפשר לקחת אותו מחר לבנק, ובאופן טכני, לקבל עבורו כסף".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker