צפו: מה קורה כאשר רחפן פוגע במטוס נוסעים במהירות 380 קמ"ש?

הניסוי הבא עשוי להסביר מדוע נמל התעופה השני בגודלו בבריטניה החליט לקרקע את כל המטוסים לאחר זיהוי רחפנים סמוך למסלול ההמראה

סוכנויות הידיעות
רחפן של חברת DJI
רחפן של חברת DJIצילום: בלומברג
סוכנויות הידיעות

הפעילות של נמל התעופה השני בגודלו בבריטניה הושבתה אתמול והיום לאחר שזוהו שני רחפנים שטסו סמוך למסלול.

סרטון של רחפן מתנגש בכנף של מטוס עשוי להסביר מדוע נמל התעופה גטוויק החליט לקרקע את כל המטוסים כאמצעי זהירות.

חוקרים מאוניברסיטת דייטון במדינת אוהיו בארה"ב שיגרו רחפן פנטום 2 בעל ארבעה מדחפים מתוצרת DJI, שמשקלו קילוגרם אחד, לעבר כנף של מטוס קל מדגם Mooney M20 במהירות של 383 ק"מ לשעה, בניסיון לדמות התנגשות בין מטוס לרחפן.

בניסוי, הרחפן לא התנפץ לרסיסים מיד עם פגיעתו, אלא במקום זאת פער חור גדול בכנף המטוס - שהוגדר בתור "נזק משמעותי" על ידי החוקרים, דיווח אתר ביזנס אינסיידר.

מה קורה כאשר רחפן פוגע במטוס נוסעים במהירות 380 קמ"ש?קרדיט: מתוך עמוד היוטיוב של University of Dayton

המטוס שנכלל בניסוי היה קטן ביחס למטוסי נוסעים מסחריים, שככל הנראה היו סופגים נזק מופחת מכיוון שהם גדולים יותר. עם זאת, רמת הנזק שתיגרם מהתנגשות תהיה תלויה במשקל הרחפן ובמהירות המטוס.

פטריק סמית, העובד מזה שנים כטייס בחברות תעופה מסחריות, כתב בפוסט בבלוג שלו כי התנגשות בין רחפן רגיל, כמו זה המופיע בסרטון, לבין מטוס נוסעים, לא תגרום קרוב לוודאי להתרסקות המטוס.

עם זאת, התנגשות עלולה לגרום לנזקים של מיליוני דולרים, ולהביא להריסת מנוע או משטח המטוס. רחפנים כבדים יותר, שבהם נעשה בדרך כלל שימוש מסחרי, עלולים להוות בעיה חמורה הרבה יותר.

קווין פורמון מאוניברסיטת דייטון העריך כי "זהו רק עניין של זמן" עד שתתרחש במציאות תאונה קשה בין מטוס לרחפן. "רצינו לסייע לקהילת התעופה ולתעשיית הרחפנים להבין את הסיכונים שיכולים להוות אפילו רחפנים לצורכי פנאי לטיסות מאוישות - לפני שתתרחש תקרית משמעותית", אמר פורמן לאינסיידר.

חוקרי אוניברסיטת דייטון ציינו כי משקלם של רחפנים דומה לזה של ציפורים, שגם הן יכולות לגרום נזק בפגיעה במטוס. העלויות של חברות תעופה בארה"ב כתוצאה מביטול טיסות ועיכובים עקב פגיעת ציפורים במטוסים, מוערכות ב-1.2 מיליארד דולר בשנה.

מקרים של פגיעת רחפנים במטוסים שכבר התרחשו הסתיימו בכך שהמטוסים הצליחו לנחות. כך למשל, באוקטובר 2017 התרסק רחפן אל תוך כנף של מטוס נוסעים בקנדה, אולם הנזק למטוס היה קל בלבד והוא נחת בבטחה.

עם זאת, הרשויות אינן רוצות לקחת סיכונים מיותרים, ולכן נמל התעופה גטוויק - הממוקם כ-40 ק"מ דרומית ללונדון - החליט אתמול על ביטול כל ההמראות והנחיתות, בצעד שהשפיע על יותר מ-65 אלף נוסעים.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ