ארה"ב ביטלה את הסנקציות על האוליגרך הרוסי דריפסקה

ממשל טראמפ הסיר את הסנקציות שהוטלו באפריל על אימפריית העסקים שלו על רקע טענות בדבר התערבות רוסית בבחירות בארה"ב ■ הסנקציות האישיות נגד המיליארדר לא בוטלו

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אולג דריפסקה
אולג דריפסקהצילום: בלומברג

ממשל טראמפ הודיע ביום רביעי כי בכוונתו לבטל את הסנקציות שהוטלו על אימפריית העסקים של המיליארדר אולג דריפסקה, אחד האוליגרכים בעלי ההשפעה הרבה ביותר ברוסיה. ההחלטה התקבלה לאחר מאמצי שתדלנות נחושים מצד נציגי החברות שבבעלות דריפסקה.

החלטת משרד האוצר האמריקאי, שנדחתה במשך חודשים, היתה רגישה הן מבחינה פוליטית והן מבחינה כלכלית. פרסום ההחלטה גרר ביקורת מצד מחוקקים במפלגה הדמוקרטית ומצד מומחי מדיניות חוץ, שטענו כי הממשל משדר מסר שגוי למוסקווה לגבי התנהלותה כלפי שכניה וכלפי ארה"ב.

החברות שעליהן הוטלו הסנקציות נמנות בין החברות הגדולות ביותר במגזר האלומיניום העולמי, וחששות לגבי גורלן טילטלו את שוקי המתכות הגלובליים. יתר על כן, מעמדו של דריפסקה ברוסיה הפך כל החלטה של ארה"ב לטובתו לבעייתית, בתקופה שבה הנשיא טראמפ נמצא תחת חקירה סביב מעורבות רוסיה בבחירות לנשיאות ארה"ב ב-2016.

הסנקציות האמריקאיות הוטלו באפריל על דריפסקה ועל עסקיו - הכוללים את יצרנית האלומיניום השנייה בגודלה בעולם, רוסאל, בעקבות התערבות רוסיה בבחירות וצעדים עוינים נוספים מצד מוסקווה.

החברות של דריפסקה ניהלו קמפיין שתדלנות משפטי מתוחכם בהשקעה של מיליוני דולרים, שנועד להביא לדחיית הסנקציות ובסופו של דבר לביטולן, בתמורה להתחייבויות מצד דריפסקה לוותר את השליטה בקבוצת EN+, חברת ההחזקות שמחזיקה בגרעין השליטה של רוסאל.

במסגרת מאמצי הלובינג, נטען כי לסנקציות יהיו השלכות כלכליות שליליות לא מתוכננות על חברות בארה"ב, אירלנד, שוודיה, ג'מייקה, גינאה ובמדינות נוספות, שיכללו בין השאר אובדן משרות.

מנהלת המשרד לפיקוח על נכסים זרים במשרד האוצר האמריקאי, אנדריאה גקי, מנתה את ההשלכות הכלכליות האלה במכתב, שבו הודיעה לראשי הקונגרס על כוונת הממשל לבטל את הסנקציות נגד EN+, רואסל וחברה שלישית של דריפסקה, EuroSibEnergo.

גקי ציינה כי דריפסקה עצמו יישאר ברשימת האנשים שמוטלות עליהם הסנקציות. כל עוד זהו המצב, הוסיפה, דריפסקה לא יוכל לקבל לידיו את ההכנסות ממכירה של מניות לצמצום החזקותיו.

גקי הוסיפה כי דריפסקה והחברות שלו "הסכימו לבצע ארגון מחדש ושינויים משמעותיים במנגנוני הפיקוח, כדי לתת מענה לנסיבות שהובילו להכנסתן לרשימה". שינויים אלה יכללו את צמצום החזקותיו בחברות לפחות מ-50%, ומינוי דירקטוריונים חדשים, כולל הבטחות כי מחצית מהדירקטורים של EN+ יהיו בעלי אזרחות של ארה"ב או של בריטניה.

אלא אם הקונגרס ינסה לעצור את המהלך על ידי קבלת החלטה משותפת של שני הבתים בתוך 30 ימים - תרחיש בלתי סביר לאור ההשבעה הצפויה של קונגרס חדש בחודש הבא - הסנקציות יבוטלו באופן אוטומטי.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker