"הרבה כסף מחפש בית": מחבר אבא עשיר, אבא עני רואה הזדמנויות בשווקים

רוברט קיוסאקי: "אני אוהב מפולות בשוק מכיוון שהן הזמן הטוב ביותר לקנות, והרבה יותר קל למצוא ערך אמיתי"

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
רוברט קיוסאקי, מחבר הספר "אבא עשיר, אבא עני"
רוברט קיוסאקי

רוברט קיוסאקי, מחבר הספר "אבא עשיר, אבא עני", אמר בהרצאה שנשא באחרונה כי הוא מקווה שתתרחש מפולת בשוק המניות - התבטאות שגרמה לאחד הנוכחים בקהל להטיח בו שהוא אידיוט.

אולם איש העסקים והסופר היפני-אמריקאי טוען כי הוא עומד מאחורי הדברים, ואף הסביר מדוע בפוסט שפירסם השבוע באתר הפרשנות הפיננסית דיילי רקונינג.

"כתבתי כבר על תופעת המחזוריות (Boom and Bust) ועל בועות במאמרים ובספרים שלי", כתב קיוסאקי, "אבל היות שנראה שהעולם נמצא על סיפם של מחזורי גאות ושפל כה רבים ושונים, חשבתי שזה יהיה זמן טוב להתרעננות".

קיוסאקי, שצבר הון אישי המוערך ב-80 מיליון דולר מפרסום ספרים, העברת סמינרים והשקעות מוצלחות, הציג בפוסט את הדינמיקה שגורמת להיווצרות בועות פיננסיות בשבעה שלבים - כפי שתוארו על ידי הכלכלן היימן מינסקי בספרו "Can It Happen Again?" מ-1982.

לפי מינסקי, השלב הראשון הוא גל הדף פיננסי שמערער את הסטטוס קוו הכלכלי הקיים - כמו למשל מלחמה, ריביות נמוכות או טכנולוגיה חדשה. בשלב השני חלה האצה שמזינים הספקולנטים, המובילה לשלב השלישי של אופוריה - שבו "הכסף הטיפש" מתחיל לזרום לשוק.

בשלב הרביעי המצוקה בשווקים כבר ניכרת והספקולנטים נפטרים מנכסיהם על ידי מכירתם לאחרוני משקיעי "הכסף הטיפש". בשלב החמישי מתחולל מפנה בשוק והמחירים מתחילים לצנוח, ואחריו מגיעה הפאניקה של השלב השישי. עם זאת, בשלב השישי גם מתחיל לזרום שוב לשוק כסף חכם של משקיעים מקצוענים שמחפשים "מציאות". לפעמים, במקרים שבהם התפוצצות הבועה קשה במיוחד, הממשלה נאלצת להתערב כדי להציל את המצב - וזהו השלב השביעי.

"אלו הם שבעת השלבים של בועה פיננסית, ויתכן שאנחנו מתקרבים לסוף", כתב קיוסאקי. "אבל הרשו לי לומר זאת שוב: אני אוהב מפולות בשוק. אני אוהב אותן מכיוון שהן הזמן הטוב ביותר לקנות - בתקופות כאלה הרבה יותר קל למצוא ערך אמיתי".

"היות שאנשים כה רבים רוצים למכור, יש להם נכונות רבה יותר לשאת ולתת על עסקה טובה יותר עבורך", הוסיף. "עם זאת, למרות שתקופת מפולת היא העיתוי הטוב ביותר לקנות, הפסימיות הרבה בשוק יכולה להקשות".

"מה שאני מנסה לומר זה שבתקופה הנוכחית קשה לקנות או למכור. הנדל"ן יקר, הריביות גבוהות - וממשיכות לטפס, שוק המניות הוא רכבת הרים, הדולר חלש, הזהב יקר, ויש המון כסף שמחפש לו בית".

"אז, המוסר השכל הוא: עכשיו, יותר מתמיד, חשוב להתמקד בערך, ולא במחיר. כשהמחירים זולים, קל למצוא ערך", סיכם קיוסאקי בפוסט.

עם זאת, יש להתייחס במידה של ספקנות לתחזיות של קיוסאקי, שאחת הנבואות הידועות ביותר שלו לא התממשה, לאחר שבמשך קרוב לשני עשורים הוא הזהיר כי המפולת הקשה ביותר בתולדות וול סטריט תתרחש בשנת 2016.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker