יצרנית מרלבורו תרכוש 35% מג'ול – ששוויה זינק ל-38 מיליארד דולר

ענקית הטבק אלטריה הודיעה כי השקיעה 12.8 מיליארד דולר ביצרנית הסיגריה האלקטרונית ג'ול ■ העסקה מערערת את דימויה של ג'ול כחברה שמציבה אלטרנטיבה לחברות הטבק המסורתיות

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הסיגריה האלקטרונית של ג'ול
הסיגריה האלקטרונית של ג'ולצילום: בלומברג

ענקית הטבק אלטריה, החברה האם של פיליפ מוריס ויצרנית מרלבורו, השקיעה 12.8 מיליארד דולר בג'ול – הסיגריה האלקטרונית הפופולרית. אלטריה תחזיק בעקבות כך בנתח של 35% בג'ול, ששוויה המוערך הוא כעת 38 מיליארד דולר.

העסקה, שכולה במזומן, כבר עוררה ביקורת על ג'ול – שנוהגת להציג את עצמה כחלופה לחברות הטבק הגדולות. היא מציגה את הסיגריה האלקטרונית שלה כאלטרנטיבה לסיגריות רגילות, שאחראיות למותם של כחצי מיליון אמריקאים מדי שנה. עם זאת, עלייה במספר בני הנוער שמעשנים סיגריות אלקטרוניות, ובעיקר ג'ול, עירער את התדמית שלה. בני נוער רבים, כך נטען, מתחילים לעשן משום שנחשפו לסיגריות אלקטרוניות, שכמו סיגריות רגילות כוללות גם ניקוטין.

בהצהרה שפירסם מנכ"ל אלטריה הווארד ווילארד, נכתב כי "אנחנו נוקטים צעד משמעותי כדי להכין את עצמנו לעתיד שבו מבוגרים שמעשנים בוחרים במוצרים ללא בעירה על פני סיגריות, בכך שאנו משקיעים 12.8 מיליארד דולר בג'ול, מובילה עולמית בשינוי מבוגרים מעשנים".

העסקה מסיימת 14 חודשים של משא ומתן שהתקיים לסירוגין, והיא נקודת מפנה עבור ג'ול. כחלק מהעסקה, אלטריה הסכימה לתת לג'ול מקום מרכזי במדפים לצד מלבורו, שהוא מותג השייך לאלטריה. היא גם תעזור לג'ול בלוגיסטיקה ובהפצה, בין השאר באמצעות ארגון המכירות של אלטריה שמפיץ את מוצריה ל-230 אלף חנויות.

לפי ההסכם, על אלטריה ייאסר לרכוש יותר מ-35% מג'ול או למכור את מניותיה בחברה בתוך שש שנים מרגע חתימת העסקה. ג'ול תישאר חברה עצמאית, אף שאלטריה תהיה רשאית למנות כשליש מהדירקטורים בחברה.

העסקה עם אלטריה ככל הנראה גם תעזור לג'ול במישור הרגולטורי, לאחר שרשויות הבריאות בארה"ב חקרו את השימוש של החברה בטעמי פירות ואחרים, שעשויים למשוך ילדים ובני נוער. אלטריה, שהיא בעלת ניסיון רב מול הרגולטורים, תוכל לסייע לה מניסיונה מול הרשויות.

לפי ההודעה שפירסמה ג'ול בעקבות העסקה, שיעור הירידה בשימוש בסיגריות בארה"ב נמצא בשיא בחודשיים האחרונים, והוא כמעט פי שלושה מהממוצע לפני שלוש שנים. לטענת החברה, ג'ול היא הגורם המרכזי לשינוי הזה.

"כפי שאמרנו בעבר, הכוונה שלנו מעולם לא היתה לגרום לבני נוער להשתמש בג'ול", כתבה החברה, "אבל כוונה אינה מספיקה, מה שחשוב זה המספרים, והמספרים מראים כי שימוש של קטינים בסיגריות אלקטרוניות הוא בעיה". כתוצאה מכך, טוענת החברה, היא נוקטת צעדים כדי למנוע זאת, ובין השאר הפסיקה את המכירות של מוצרים בטעמים לחנויות קמעוניות והקשיחה את תנאי המכירה ברשת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker