סופטבנק יצא בהנפקה הגדולה ביפן אי פעם – אבל המניה צוללת ב-10%

התאגיד היפני סופטבנק הנפיק את יחידת הטלקום שלו בטוקיו, וגייס 23.5 מיליארד דולר – שני רק להנפקה של עליבאבא בוול סטריט ב-2014

סוכנויות הידיעות
מייסד סופטבנק מסיושי סאן
מייסד סופטבנק מסיושי סאןצילום: Shizuo Kambayashi/אי־פי
סוכנויות הידיעות

מניית יחידת הטלקום של סופטבנק, שהונפקה הבוקר בטוקיו, צנחה ביותר מ-10%. זוהי ההנפקה הראשונית הגדולה ביותר אי פעם בבורסת המדינה. היחידה כוללת גם את חברת הטלקום האמריקאית ספרינט.  

תאגיד סופטבנק גייס 23.5 מיליארד דולר לאחר תמחור של 1,500 ין למניה, ובגלל הביקוש החזק הגדיל את מספר המניות שהחליט למכור ב-160 מיליון, לפי דיווח של רויטרס. בכך כאמור, נהפכה ההנפקה לגדולה ביותר אי פעם ביפן – ורק שנייה בהיקפה להנפקת עליבאבא בוול סטריט ב-2014, שבה גויסו 25 מיליארד דולר.

בשעות הצהריים (לפי שעון מקומי) ירדה המניה החדשה ב-10.8%, לאחר שמוקדם יותר איבדה 12% מערכה. סופטבנק הוא גם חברת המובייל השלישית בגודלה ביפן, ושוק הטלקום היפני הוא השלישי בגודלו בעולם. ממשלת יפן לוחצת על חברות המובייל להוריד מחירים, ומלבד הלחצים האלה סופטבנק מתמודד גם עם חוב עצום של 160 מיליארד דולר (נכון לסוף ספטמבר).  

מסיושי סן, מייסד התאגיד, החליט לצאת להנפקה כדי לגייס כסף להשקעות נוספות בתעשיית הטכנולוגיה הגלובלית, לאחר שכבר רכש נתח בחברות שעדיין לא הונפקו כמו אובר ו-WeWork באמצעות קרן ויז'ן – קרן השקעות בסך 90 מיליארד דולר, שבה שותפה גם קרן ההשקעות הממשלתית של סעודיה. באוקטובר התחייב יורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן, להשקיע 45 מיליארד דולר נוספים בקרן ויז'ן 2.

סופטבנק השקיע ביזמים וסטארט־אפים ישראליים נוספים מלבד WeWork, ובהם חברת הסייבר סייבריזן, שגייסה השקעה של 100 מיליון דולר; וסטארט־אפ הנדל"ן קומפאס של אורי אלון, שגייס מהתאגיד כ–400 מיליון דולר בספטמבר, לאחר שגייס סכום דומה בסוף 2017. במקביל הוביל התאגיד סבב גיוס של 120 מיליון דולר לסטארט־אפ הביטוח הישראלי למונייד, ובנוסף, השקיע באפריל כ-10 מיליון דולר בסטארט־אפ הישראלי פלייסייט, שמפתח מגרשי ספורט חכמים. באוקטובר הסתיים סבב גיוס של 35 מיליון דולר בסטארט־אפ היד (Heed), שהתאגיד הוביל. 

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ