מיי הזהירה את מרקל ומקרון: אם לא תתגמשו - הסכם הברקזיט ילך לעולמו

ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי אמרה את הדברים בפגישה פרטית עם המנהיגים האירופאים, לאחר שמנהיגי האיחוד דחו את בקשתה להתגמש

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תרזה מיי, אנגלה מקרל ועמנואל מקרון בפסגת הברקזיט בבריסל
תרזה מיי, אנגלה מקרל ועמנואל מקרון בפסגת הברקזיט בבריסלצילום: Alastair Grant/אי־פי

ראש ממשלת בריטניה הזהירה באופן פרטי את נשיא צרפת עמנואל מקרון ואת קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל כי הסכם הברקזיט ימות אם לא יתפשרו - לאחר שמנהיגי האיחוד האירופי דחו את בקשתה להתגמש כדי לסייע לה לאשר את ההסכם בפרלמנט הבריטי.

מיי העבירה את המסר בפגישה פרטית בת 15 דקות עם שני המנהיגים, שבה נכחו גם ראש ממשלת הולנד מארק רוטה וראש המועצה האירופית דונלד טוסק, בסיומה של פסגה סוערת בבריסל ביום שישי - לפי מקורב לנושא.  

מיי אמרה בפגישה כי בריטניה והאיחוד האירופי יגיעו לקצה המסלול לאחר 18 חודשים של משא ומתן על הברקזיט, אלא אם הם ייתנו הבטחה נוספת בנוגע לנושא השנוי ביותר במחלוקת בהסכם - כיצד יתפקד הגבול האירי.

בריטניה תעזוב את האיחוד ב-29 במארס, ומיי נאבקת כדי לשמור על ההסכם שאליו הגיעה עם האיחוד מפני מתנגדיו בפרלמנט. אם היא לא תצליח להעביר את ההסכם בפרלמנט, בריטניה עלולה לעזוב את האיחוד ללא הסכם. במקרה כזה ייגרם לה זעזוע כלכלי, והרשויות צופות כי בעקבותיו הליש"ט תיפול ב-25% ומחירי הבתים יצנחו בכ-30%.

במהלך הפגישה ביום שישי עם ארבעת המנהיגים, מיי אמרה כי להסכם של בריטניה עם האיחוד אין סיכוי לשרוד כפי שנכתב משום שהמפלגה השמרנית (מפלגתה של מיי) והמפלגה היוניוניסטית הדמוקרטית של צפון אירלנד - שתומכת בממשלת המיעוט של מיי - לעולם לא תתמוך בתוכנית המכונה "בקסטופ" (המאפשרת לצפון אירלנד לסחור באופן חופשי עם אירלנד גם אחרי הברקזיט) בצורתה הנוכחית.

תחת תוכנית הבקסטופ, צפון אירלנד תישאר חלק מאיחוד המכסים האירופי, וכך גם שאר בריטניה. לתומכי הברקזיט במפלגתה של מיי יש בעיה עם כך שאין לבריטניה דרך לעזוב את תוכנית הבקסטופ ללא הסכמת האיחוד.

לפני שלושה ימים שרדה מיי הצבעת אי-אמון, לאחר ש-200 מבין 317 חברי מפלגתה תמכו בה. לפני תחילת ההצבעה, מיי הודיעה לחבריה למפלגה שלא תתמודד על כהונה נוספת כמועמדת המפלגה לראשות הממשלה ב-2022, מה שככל הנראה סייע לה לצבור תמיכה בהצבעה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker