ג'ונסון אנד ג'ונסון ידעה עשרות שנים שיש אסבסט בטלק; שווייה נחתך ב-45 מיליארד דולר

מסמכים פנימיים של החברה חושפים כי J&J הסתירה את הימצאותו של החומר המסרטן במוצרי טלק שלה ■ מנהלים, מדענים, רופאים ועורכי דין ידעו - ולא דיווחו על כך לרגולטורים או לציבור

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבקת טלק של ג'ונסון אנד ג'ונסון
אבקת טלק של ג'ונסון אנד ג'ונסוןצילום: רויטרס

אלפים תובעים את  ג'ונסון אנד ג'ונסון  וטוענים כי אבקת הטלק שלה מסרטנת, אך החברה האמריקאית ממשיכה להתעקש כי המוצר המפורסם שלה בטוח וטהור. מסמכים פנימיים של החברה, שנבחנו על ידי רויטרס, מראים כי אבקת הטלק היתה מזוהמת לעתים באסבסט מסרטן - עובדה שהחברה לא חשפה בפני הרגולטורים ובפני הציבור.

רויטרס בחנה מסמכים רבים, ובהם תצהירים ועדויות משפטיים, שהראו כי לפחות החל מ-1971 ועד ראשית שנות ה-2000 נמצאו כמויות קטנות של אסבסט בטלק גולמי ובמוצרי טלק מוגמרים. לפי המסמכים, מנהלים בחברה, מדענים, רופאים ועורכי דין היו מודאגים מהבעיה ושקלו איך להתמודד איתה, אבל לא דיווחו על כך לרגולטורים או לציבור.

המסמכים מתארים גם ניסיונות מוצלחים של החברה להשפיע על כוונות הרגולטורים בארה"ב להגביל את השימוש באסבסט במוצרי טלק קוסמטיים ולצמצם מחקר המדעי על השפעותיו הרפואיות של טלק.

חלק קטן מהמסמכים הוצגו בבית משפט וצוטטו באמצעי התקשורת, אך רבים מהם לא נחשפו בפני הציבור הודות לצווי בית משפט שאיפשרו לג'ונסון אנד ג'ונסון (J&J) להגדיר אלפי מסמכים כסודיים. חלק גדול מתוכנם נחשף כאן בפעם הראשונה.

המסמכים מגלים: היסטוריה של אסבסט

האזכורים הראשונים של טלק J&J מזוהם שמצאה רויטרס היו בדו"חות מ-1957 ו-1958, שהוכנו על ידי מעבדה מייעצת. הם מתארים זיהומים שנמצאו בטלק שהגיע מספק איטלקי בתור סיבים דמויי סיכות של טרמוליט - אחד משישה סוגי האסבסט המוכרים.

מאז ועד ראשית שנות ה-2000, היו מגוון מקרים שבהם דו"חות של מדעני J&J, מעבדות חיצוניות וספקים של החברה, העלו ממצאים דומים שלפיהם נמצאו זיהומי אסבסט בטלק ובמוצרי אבקת טלק מוגמרים.

ב-1976, כשמינהל המזון והתרופות בארה"ב (FDA) שקל להטיל הגבלות על ששימוש באסבסט במוצרי טלק קוסמטיים, J&J התחייבה בפני הרגולטור כי לא התגלה אסבסט באף דגימה של טלק מתוצרתה בין דצמבר 1972 לאוקטובר 1973.

עם זאת, החברה לא דיווחה ל-FDA כי לפחות שלוש בדיקות שבוצעו בשלוש מעבדות שונות בין 1972 ל-1975 מצאו אסבסט בטלק - ובאחד המקרים רמות האסבסט הוגדרו כ"גבוהות למדי".

ארגון הבריאות העולמי (WHO) ורשויות אחרות מכירים בכך שחשיפה לכל כמות של אסבסט אינה יכולה להיחשב בטוחה. אף שמרבית האנשים שנחשפו אליו לא חולים כתוצאה מכך בסרטן, עבור חלקם די בחשיפה לכמות קטנה של אסבסט כדי לגרום למחלה להתפרץ בחלוף שנים. עד כמה קטנה הכמות הזו - טרם נקבע. רבים מאלה שתובעים את J&J טוענים כי די היה בכמויות ששאפו בזמן השימוש באבקת טלק מזוהמת.

מוקדם יותר השנה, שני חברי מושבעים שונים בניו ג'רזי ובקליפורניה פסקו פיצויים גדולים לאנשים שתבעו את החברה בטענה כי חלו במזותליומה ממאירה כתוצאה משימוש בטלק.

פסק דין שלישי, שניתן בסנט לואיס, שינה את כללי המשחק והרחיב את היקף אחריותה הפוטנציאלית של החברה: 22 התובעות היו הראשונות שהצליחו להוכיח כי מותג הטלק הוותיק בייבי פאודר (Baby Powder), שאותו מכרה החברה ב-2012, גרם לסרטן השחלות - סוג סרטן נפוץ בהרבה מאשר מזותליומה. חבר המושבעים קבע כי החברה תשלם ל-22 נשים ומשפחותיהן פיצויים בסך 4.69 מיליארד דולר.

עם זאת, לפחות בשלושה מקרים אחרים, חברי מושבעים דחו טענות בדבר זיהומי אסבסט בטלק בייבי פאודר או כי הללו גרמו למזותליומה. במקרים אחרים, התקשו חברי מושבעים להגיע להסכמה, וכתוצאה מכך הוכרז על ביטול משפט.

השיטה: איך מתערבים במחקרים כשהם מזיקים לחברה

J&J פיתחה בשנות ה-70 אסטרטגיה להתמודדות עם כמות המחקר ההולכות וגדלה שהצביעה על שיעורים גבוהים של חולים במחלות ריאות ובסרטן אצל עובדי מכרות טלק: לקדם את החיובי, לאתגר את השלילי.

גישה זו תומצתה על ידי מנהל מחקר יישומי של J&J בתזכיר מ-3 במארס 1975 שהוגדר כ"סודי ביותר". התזכיר היה מיועד למנהלי חטיבת מוצרי התינוקות, שהשתמשה בטלק במוצר בייבי פאודר.

"העמדה הנוכחית שלנו ביחס למתן חסות למחקרי בטיחות טלק היא ליזום מחקרים רק כאשר הדבר נובע מעימות", נכתב בתזכיר. "הפילוסופיה הזו איפשרה לנו עד כה לנטרל או לבלום נתונים של חוקרים שמפקפקים בבטיחותו של טלק".

"כך אנו ממזערים את הסיכון ליצירה של מידע שעלול להיות מביך מבחינה פוליטית או מדעית", נאמר עוד בתזכיר.

מניית ג'ונסון נופלת ביותר מ-9% במסחר בוול סטריט בעקבות פרסום תחקיר רויטרס, לאחר שמוקדם יותר כבר צללה ב-11% - נפילה שמחקה יותר מ-45 מיליארד דולר משווי השוק של החברה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker