הפסקת אש: סין משהה מכסי יבוא על מכוניות מארה"ב בשווי 126 מיליארד דולר

הקפאת העלאת המכסים למשך 90 יום היא צעד מוחשי ראשון של בייג'ין בעקבות ההסכם שהושג בתחילת החודש

לוגו אי-פי
אי-פי
נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, ונשיא סין, שי ג'ינפינג
נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, ונשיא סין, שי ג'ינפינגצילום: Andrew Harnik/אי־פי
לוגו אי-פי
אי-פי

סין הודיעה היום (ו') כי היא משהה למשך 90 יום את העלאות המכסים על מכוניות, משאיות וחלקי רכב מיובאים מארה"ב בהיקף של 126 מיליארד דולר. זאת בעקבות הפסקת האש שהושגה במלחמת הסחר בינה לבין ארה"ב, שמאיימת על הצמיחה הכלכלית העולמית.

ההקפאה הזמנית של העלאת המכסים היא הצעד הראשון של סין בתגובה להסכם שהושג עם הנשיא דונלד טראמפ בראשון בדצמבר על השהיית העלאות המכסים מצד ארה"ב לפרק זמן זהה של 90 ימים. בתקופה זו ינהלו שני הצדדים משא ומתן לגבי תלונותיה של ארה"ב ביחס למדיניות הטכנולוגית של בייג'ין ועודף הסחר שלה מול ארה"ב.

סין אותתה כי בכוונתה להתקדם בשיחות למרות המתיחות סביב מעצרה בקנדה של סמנכ"לית הכספים של ענקית הטלקום הסינית וואווי. מנג וואנז'ו נעצרה בעקבות בקשת הסגרה שהגישו רשויות החוק האמריקאיות כדי להעמידה לדין בגין הפרת הסנקציות על איראן.

החל בינואר, בייג'ין תשהה מכס של 25% על יבוא מכוניות ומשאיות בהיקף של 66 מיליארד דולר, וכן מכס של 5% על יבוא חלקי רכב בסך 60 מיליארד דולר - כך הודיע משרד האוצר של סין.

ההודעה סייעה לתת תוקף מוחשי להסכם בין טראמפ למקבילו הסיני, שי ג'ינפינג, לאחר שחוסר ודאות מתמשך גרר תנודות חריפות בשווקים הפיננסיים העולמיים.

המכסים הסיניים הוטלו בתגובה להחלטת טראמפ להטיל מכסי יבוא של 25% על מוצרים סיניים בהיקף של 50 מיליארד דולר, ומכס של 10% על מוצרי יבוא נוספים בסך 200 מיליארד דולר. המכס השני היה אמור להיכנס לתוקף בתחילת ינואר, בטרם הסכים טראמפ לדחייתו.

ארה"ב ושותפות סחר אחרות מתלוננות כי סין גונבת טכנולוגיות זרות או לוחצת על חברות להעבירן לידיה, תוך הפרת מחויבויותיה לפתיחת שווקיה למתחרות זרות. בכירים אמריקאים מודאגים גם מכך שבייג'ין מתכננת להקים חברות ממשלתיות שיהיו מובילות עולמיות ברובוטיקה ובתחומים אחרים, ויאיימו על מעמדה התעשייתי המוביל של ארה"ב.

מחווה של רצון טוב

דובר משרד המסחר של סין, גאו פנג, אמר ביום חמישי כי שני הצדדים נמצאים ב"קשר צמוד", אולם לא סיפק לוח זמנים לשיחות אפשריות של פנים אל פנים.

כלכלנים טוענים כי 90 ימים הם ככל הנראה פרק זמן קצר מכדי לפתור את הסכסוכים שמכבידים על יחסי ארה"ב-סין מזה שנים. לדבריהם, המטרה של בייג'ין היא כנראה להפגין סימני התקדמות ראשוניים - כדי שטראמפ יסכים להאריך את הפסקת האש.

בכירים בבייג'ין הביעו ביטחון בכך שסין תוכל לעמוד בפני הלחצים שמפעילה עליה ארה"ב. ואולם מלחמת הסחר פגעה בביטחון הצרכנים ומאיימת על מגזרי היצוא ועל מיליוני המשרות הם מספקים למשק הסיני.

ההודעה ביום שישי "מראה כי ממשלת סין מוכנה לפתור מחלוקות סחר דרך היוועצות המבוססת על שוויון", אמר הכלכלן סונג ליפנג מאוניברסיטת רנמין בבייג'ין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker