סוף עידן באירופה: הבנק המרכזי סיים את תוכנית הדגל לעידוד הכלכלה

הבנק האירופי הודיע באופן רשמי על סיום רכישות האג"ח בהיקף של 3 טריליון דולר שבוצעו במסגרת תוכנית ההרחבה הכמותית ■ הנמיך את תחזיות הצמיחה הכלכלית לשנתיים הקרובות

אי-פי
בלומברג
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מריו דראגי, נשיא הבנק המרכזי של אירופה
אי-פי
בלומברג
סוכנויות הידיעות

הבנק המרכזי של אירופה (ECB) סיים היום (ה') באופן רשמי את תוכנית הדגל שלו להמרצת כלכלת היבשת, על אף שבמקביל הנמיך את תחזיות הצמיחה לשנה הנוכחית ול-2019.

הבנק האירופי אישר כי בכוונתו, כפי שהודיע לפני כחצי שנה, לסיים בסוף דצמבר את תוכנית רכישות האג"ח בת ארבע השנים בהיקף של 2.6 טריליון יורו (3 טריליון דולר).

הבנק המרכזי מסר כי בכוונתו להשקיע מחדש את האג"ח במשך "פרק זמן ממושך" מעבר למועד שבו יחל להעלות את הריבית, "ובכל מקרה למשך כמה זמן שיידרש כדי לשמור על תנאי נזילות מעודדים עם מידה מספקת של הרחבה מוניטרית".

כצפוי, הבנק המרכזי הותיר את הריבית בגוש היורו ללא שינוי, והמשיך להעריך כי הריבית תישאר בשפל הנוכחי לפחות עד קיץ 2019. לפי הבנק המרכזי, צמצום הדרגתי של התמריצים אפשרי מכיוון שהכלכלה האירופית נהנית מצמיחה יציבה ומרמת אינפלציה שקרובה ליעד של מעט פחות מ-2%.

"מועצת הנגידים מתכוונת להמשיך להשקיע מחדש, במלואם, תשלומי קרן מאג"ח שמועד פירעונן הגיע ואשר נרכשו במסגרת התוכנית למשך פרק זמן ממושך מעבר לתאריך שבו תתחיל להעלות את הריביות של הבנק המרכזי של אירופה", נאמר בהודעת הבנק. בהודעותיו הקודמות צפה הבנק כי ההשקעה מחדש באג"ח תימשך פרק זמן ממושך לאחר סיום רכישות האג"ח.

הבנק המרכזי גם פירסם היום תחזיות כלכליות מעודכנות, במסגרתן הוריד את תחזיות הצמיחה והאינפלציה. הבנק צופה כעת צמיחה של 1.9% השנה לעומת תחזית לצמיחה של 2% בספטמבר, והנמיך גם את התחזית הצמיחה לשנת 2019 מ-1.8% ל-1.7%. תחזיות הצמיחה ל-2020 ו-2021 נותרו ללא שינוי ברמות של 1.7% ו-1.5% בהתאמה.

בחזית האינפלציה, צופה הבנק המרכזי כעת עלייה של 1.8% השנה לעומת תחזיתו הקודמת לעלייה של 1.7%. תחזית האינפלציה ל-2019 הונמכה ל-1.6% לעומת 1.7% קודם לכן.

במסיבת עיתונאים שקיים לאחר החלטת הבנק, הודה נשיא הבנק המרכזי, מריו דראגי, כי נתוני מקרו כלכליים שפורסמו בגוש היורו היו חלשים מהצפוי, אולם הביע בטחון כי האינפלציה תמשיך להתקרב לעבר היעד של הבנק המרכזי.

הבנק המרכזי של אירופה מסיים את תוכנית ההרחבה הכמותית (QE) - שנועדה להזרים נזילות לבנקים, לכלכלה ולשווקים - יותר מארבע שנים לאחר שהבנק הפדרלי סיים את תוכנית ההרחבה הכמותית שלו בארה"ב.

התוכנית הושקה בחודש מארס 2015 וסייעה לאירופה להתאושש ממשבר החוב שאיים לגרום להתפרקות בגוש היורו בן 19 המדינות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker