ג'נט ילן מזהירה מהמשבר הפיננסי הבא: "יש חורים ענקיים במערכת"

לפני כחצי שנה אמרה יו"ר הבנק הפדרלי לשעבר כי לא צפוי בימי חיינו משבר פיננסי נוסף כפי שהתרחש ב-2008 - כעת היא מתריעה מביטול הרגולציה ■ "הכלים הקיימים להתמודדות עם בעיות בהתהוות בארה"ב אינם מצוינים"

סוכנויות הידיעות
ג'נט ילןצילום: J. Scott Applewhite / אי־פי

"אני חושבת שדברים השתפרו, אבל יש חורים ענקיים במערכת", כך אמרה נגידת הבנק הפדרלי עד לאחרונה, ג'נט ילן, בדיון שנערך בניו יורק בהנחייתו של הכלכלן פול קרוגמן. "הכלים הקיימים להתמודדות עם בעיות בהתהוות בארה"ב אינם מצוינים", היא הוסיפה.

ילן ציינה את ההלוואות הממונפות כמשהו שיש לחשוש לגביו. לדבריה, הרגולטורים יכולים לתת מענה לבעיות כאלה בבנקים אינדיבידואליים, ולא באמצעות מערכת הבנקאות. ילן, שהצטרפה בפברואר למכון המחקר הידוע ברוקינגס, אמרה גם כי "אני לא בטוחה שאנחנו עובדים על הדברים האלה באופן שבו אנחנו צריכים, ואז נותרים חורים, ויש נסיגה רגולטורית. לכן אני חוששת שיכול להיות משבר פיננסי נוסף".

כשילן נשאה דברים בלונדון ביוני 2017, זמן קצר לאחר שעזבה את תפקידה בבנק הפדרלי, היא אמרה כי אינה מאמינה שנראה בימי חיינו משבר פיננסי קשה כפי שהתרחש ב-2008. עם זאת, היא התריעה מפני הניסיונות של ממשל טראמפ לבטל חלק מהרגולציה שיזם ממשל אובמה בניסיון למנוע משבר כלכלי נוסף.

בנוגע לריבית בארה"ב אמרה ילן כי "שיעורי הריבית נמוכים. אני מאמינה כי הם יישארו נמוכים מכפי שהיו בעשורים קודמים". היא ציינה כי במהלך מיתון טיפוסי הבנק הפדרלי מוריד את הריבית ב-5%, וכי הרמה הנורמלית של הריבית היא סביב 3%. "המשמעות היא שיש טווח הרבה יותר קטן להורדת הריבית מכפי שהיה באופן היסטורי", הוסיפה ילן.

בדיון שנערך על תגובת הבנק הפדרלי למשבר אמרה ילן כי סביר להניח שהבנק יכול היה לעשות יותר הרחבה כמותית, אבל נרתע במידת מה מהביקורת הציבורית על תוכנית רכישת האג"ח. "בשולי הדברים היה משהו שהדאיג אנשים בלקחת את רכישת הנכסים (במסגרת ההרחבה הכמותית) עוד צעד אחד קדימה".

ילן כיהנה במשך ארבע שנים כמקבלת ההחלטות הכלכליות הבכירה ביותר בארה"ב, ותקופת כהונתה נחשבה למוצלחת מרוב הבחינות המקובלות - האבטלה ירדה בעקביות, האינפלציה נשארה מרוסנת והבנק הפדרלי התחיל לסגת בהדרגה מהצעדים יוצאי הדופן שנקט בעקבות המשבר הפיננסי. עם זאת, הנשיא האמריקאי, דונלד טראמפ, בחר בג'רום פאואל ליו"ר הבנק הפדרלי, ובכך הפך את ילן ליו"ר הבנק הפדרלי הראשונה מזה כמעט 40 שנה שכהונתה מסתיימת אחרי ארבע שנים בלבד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker