כתב אישום הוגש נגד גוהן - שמסתבך והולך

יו"ר ניסאן לשעבר, קרלוס גוהן, עדיין נמצא במעצר בטוקיו. הוא מואשם בכך שלא דיווח על שכר של עשרות מיליוני דולרים. שיעור ההרשעות ביפן הוא בין הגבוהים בעולם

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יו"ר ניסאן קרלוס גוהן
פוטר מתפקיד יו"ר ניסאן ומיצובישי: קרלוס גוהןצילום: בלומברג

כתב אישום הוגש נגד קרלוס גוהן בטוקיו שלושה שבועות לאחר מעצרו על כך שלא דיווח על שכרו המלא ביצרנית המכוניות ניסאן. גם נגד ניסאן הוגש כתב אישום, ובינתיים התובעים היפנים מרחיבים את החקירה, שזיעזעה את תעשיית הרכב העולמית.  

גוהן, יו"ר ניסאן לשעבר, מואשם גם בכך שלא הצהיר על שכרו המלא בתקופה נוספת, הודיעו התובעים היום (ב'). המשמעות היא שלא תהיה לו אפשרות להשתחרר כרגע בערבות. בכתב האישום שהוגש נגד ניסאן נטען כי היא עברה על החוק בכך שלא דיווחה על השכר המלא של גוהן. זהו סוג של ניצחון עבור מנכ"ל ניסאן, הירוטו סאיקאווה, שתקף את "צדו האפל של עידן גוהן" בסוף החודש שעבר. גוהן נמצא במעצר מ-19 בנובמבר. מאז, הודח מתפקידו כיו"ר ניסאן.  

ההאשמות קשורות לנקודה מעורפלת בתחום החשבונאות – האם תשלומי גמלאות דווחו כראוי. גוהן הכחיש כי היתה הפרה של החוק בכל הקשור לתשלומים דחויים, לדברי מקורות. להגנתו הוא טוען שסכום התשלום אינו ודאי, ולכן היה זה ראוי להשמיט אותו מהמסמכים שהגיש.

גוהן לא איבד את תפקידו כיו"ר רנו – שותפתה של ניסאן – אבל הוא הוחלף באופן זמני. הוא הואשם בכך שלא דיווח על שכר בסך 4.8 מיליארד ין (43 מיליון דולר) במהלך חמש שנים עד מארס 2015, ועל כך שלא דיווח על שכר בסך 4.2 מיליארד ין בשלוש השנים שהסתיימו במארס 2018, לפי התביעה. גם הדירקטור גרג קלי הואשם בכך שסייע לגוהן להצהיר על הכנסה קטנה יותר מכפי שהיתה. ניסאן תקבל קנס של עד 700 מיליון ין. מניית ניסאן איבדה היום 2.9% בטוקיו, וסך הכל 6% מאז מעצרו של גוהן.

גוהן צפוי להישאר במעצר בזמן שהתובעים ימשיכו לחקור חשד לפשעים נוספים. בדרך כלל, המשפט מתקיים כ-50-40 יום לאחר הגשת כתב האישום. הוא ייערך ככל הנראה בבית המשפט המחוזי בטוקיו, או ערכאה מקבילה, מול שלושה שופטים. אם ירצה, הוא יוכל להגיש שני ערעורים לבתי משפט בערכאה גבוהה יותר. אם יורשע, הוא עלול לקבל עד עשר שנות מאסר, לדברי התובעים.

שיעור ההרשעות ביפן הוא בין הגבוהים בעולם, והתובעים בדרך כלל מנסים להשתמש בחקירות כדי להוציא הודאה חתומה מהחשודים. פחות מ-1% מהתיקים שמגיעים לבתי המשפט האזוריים והמחוזיים ביפן מסתיימים בזיכוי.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker