נחשפה הסיבה למעצר בכירת וואווי: הפרת סנקציות על איראן

בדיון על שחרורה בערבות של מנג ואנז'ו בקנדה, נחשף כי רשויות החוק בארה"ב ביקשו את הסגרתה בשל חשדות הונאה הקשורים לעסקות שהפרו את הסנקציות שהטילה ארה"ב על איראן

בלומברג
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנג ואנז'ו
מנג ואנז'ו, וואוויצילום: via Bloomberg

מנג ואנז'ו, סמנכ"לית הכספים של ענקית הטלקום הסינית וואווי, מבוקשת על ידי רשויות החוק בארה"ב בגין חשדות הונאה הקשורים לעסקות שהפרו את הסנקציות שהטילה ארה"ב על איראן, כך נחשף בדיון שנערך היום (ו') בבית משפט בקנדה, שם נעצרה לפני קרוב לשבוע.

פרטי האישומים נחשפו לאחר הסרת צו איסור פרסום על ידי בית משפט העליון של בריטיש קולומביה, בעיר ונקובר. מנג, בתו של מייסד וואווי, נעצרה בעיר ביום שבת כשהיתה בדרכה מהונג קונג למקסיקו, ועומדת בפני הסגרה לארה"ב. בית המשפט אמור להחליט אם לשחרר אותה בערבות.

מנג, 46, מואשמת בכך שהשתמשה בחברה בת בלתי רשמית בשם סקייקום כדי לחמוק מהסנקציות שהטילה ארה"ב על איראן בין השנים 2009-2014.

כמו כן, נטען נגדה כי יצרה מצג שווא כאשר טענה כי סקייקום היא חברה נפרדת מוואווי, בעוד שלטענת ארה"ב שתיהן היו למעשה אותה החברה וקיימו קשרים עסקיים עם איראן.

לאחר שנודע לבנקים שעבדו עם וואווי על הקשר בין החברה לסקייקום, מנג הבטיחה לבנקים באופן אישי כי שתי החברות נפרדות. כאן, לפי החשד, בוצעה לכאורה ההונאה.

מנג מואשמת בקשירת קשר להונאת בנקים ואין לאפשר את שחרורה בערבות שכן היא עלולה להימלט, אמר עורך הדין שייצג את קנדה בדיון, ג'ון גיב-קרסלי. לדבריו, מנג הסתירה את הקשרים בין וואווי לבין סקייקום, ולטענת רשויות החוק בארה"ב עובדי סקייקום היו למעשה עובדי וואווי.

עורך דין טען נגד שחרורה בערבות של מנג, ואמר כי היא עשירה עד כדי כך שתוכל בקלות לשלם למי שנדרש כדי להימלט. מאז שנודע לה על החקיקה המתנהלת נגדה בארה"ב, נמנעה מנג מביקורים בארה"ב וכך נהגו גם מנהלים בכירים נוספים של וואווי, הוסיף.

"במונחים של כוחה של ערבות, אנחנו נמצאים ביקום אחר בתיק הזה", אמר. מנג מבלה שבועיים בשנה בונקובר ובאזור נמצאים נכסים בבעלות משפתה, ציין העורך דין.

מוסדות בנקאיים שוכנעו לבצע עסקות שהפרו את הסנקציות וחשפו אותם לסיכון של קנסות, הוסיף העורך דין, מבלי לנקוב בשמות הבנקים.

רשויות החוק בארה"ב מבקשות את הסגרתה של מנג כדי להעמידה לדין. מנג הופיעה היום בבית המשפט ללא אזיקים כשהיא לבושה בסוודר ירוק כהה, תוך שהיא מפזרת חיוכים לכל עבר ולוחצת ידיים עם עורך דינה לפני תחילת הדיון.

הדיון בונקובר היום היה רק תחילתו של תהליך משפטי בקנדה שבסופו יתכן כי מנג תוסגר לארה"ב כדי לעמוד לדין. אף כי קנדה וארה"ב חתומות על אמנת הסגרה, עשויים לחלוף חודשים, ולפעמים שנים, בטרם נאשם מוסגר, אם בכלל.

עד כה, צו איסור פרסום מנע ממשרד המשפטים האמריקאי לפרסם פרטים נוספים על המעצר והחשדות נגד מנג. כמה אמצעי תקשורת בקנדה ערערו על הוצאת הצו, והצו בוטל בדיון שהתקיים היום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker