אופ"ק ורוסיה הגיעו להסכם על קיצוץ תפוקה; מחירי הנפט זינקו

ארגון יצואניות הנפט הודיע על קיצוץ של 800 אלף חביות ביום החל בינואר ■ מדינות שאינן חברות בקרטל, ובראשן רוסיה, הסכימו לקיצוץ של 400 אלף חביות ביום

סוכנויות הידיעות
חאליד אל פאליח, שר האנרגיה של סעודיה, בוועידת אופ"ק בווינה
חאליד אל פאליח, שר האנרגיה של סעודיה, בוועידת אופ"ק בווינהצילום: בלומברג
סוכנויות הידיעות

ארגון יצואניות הנפט אופ"ק ויצרניות נפט שאינן חברות בארגון ובראשן רוסיה הגיעו להסכם לקיצוץ תפוקה של 1.2 מיליון חביות ביום - זאת למרות ההתנגדותו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לקיצוץ.

בהודעה שפירסם אופ"ק היום (ו'), הודיע הקרטל כי יקצץ את התפוקה הכוללת של המדינות החברות בו ב-800 אלף חביות לעומת הרמות של אוקטובר, החל בינואר ולפרק זמן של ששה חודשים.

הקיצוץ בתפוקתן של יצרניות נפט שאינן חברות בארגון ובראשן רוסיה יסתכם ב-400 אלף חביות ביום.

ההסכם על הקיצוץ הכולל, שהיה בטווח תחזיות האנליסטים של 1-1.4 מיליון חביות, הושג בתום יומיים של משא ומתן מפרך.

בעקבות ההסכם, זינקו מחירי הנפט הגולמי. החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בינואר נסגרו במחיר של 52.61 דולר לחבית, קפיצה של 2.2%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, בדרכם לזינוק שבועי של 3.3%. החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה בפברואר נסגרו במחיר של 61.67 דולר לחבית, זינוק של 2.7%, בבורסת ICE בלונדון, וקפצו ב-3.7% בסיכום שבועי.

השיחות על הקיצוץ המתוכנן בין ערב הסעודית לבין רוסיה נקלעו לקשיים מוקדם יותר השבוע, לאחר ששתי המדינות לא הצליחו להסכים כיצד לחלוק את הקיצוץ שנועד לבלום את נפילת מחירי הנפט.

לפי הג'ורנל, רוסיה הסכימה לצמצם את תפוקתה ב-230 אלף חביות ביום, וסעודיה הסכימה לקיצוץ של 250 אלף חביות ביום. אופ"ק פטר את איראן, לוב, ונצואלה וניגריה מהקיצוצים בשל קשיים כלכליים שבהן נתונות מדינות אלו.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ