נמרוד הלפרן

מספר נמוך מהצפוי של משרות נוספו לשוק התעסוקה בארה"ב בחודש שעבר, אולם הוא עדיין נמצא בדרכו לצמיחה החדה ביותר מזה שלוש שנים. שיעור האבטלה נותר קרוב לשפל של חמישה עשורים, וקצב עליית השכר ממשיך להיות קרוב לרמתו הגבוהה זה עשור.

הנתונים שפירסם היום משרד העבודה האמריקאי עשויים לסייע לבנק הפדרלי להחליט החודש אם לשוב ולהעלות את הריבית בארה"ב בפעם הרביעית השנה, וכן על קצב המשך העלאתו ב-2019.

155 אלף מקומות עבודה נוספו לשוק התעסוקה בארה"ב בנובמבר, כך מסר משרד העבודה - פחות מתחזיות הכלכלנים לגידול של 190 אלף משרות.

הנתונים של אוקטובר תוקנו כלפי מטה, לגידול של 237 אלף משרות לעומת זינוק של 250 אלף משרות שעליו דווח במקור. נתוני ספטמבר תוקנו קלות כלפי מעלה, לגידול של 119 אלף משרות לעומת 118 אלף במקור. בסיכום שנתי, שוק התעסוקה האמריקאי נמצא בדרכו לגידול החד ביותר במספר המשרות זה שלוש שנים.

עלייה בשכר השעתי הממוצע

שיעור האבטלה נותר בנובמבר ללא שינוי, ברמה של 3.7%. זהו שפל של 49 שנים, והנתון תואם לתחזיות הכלכלנים. אולם בעוד שיעור האבטלה הרשמי (U-3) נותר ללא שינוי בחודש שעבר, שיטת חישוב מקיפה יותר (U-6) - הכוללת גם אנשים שהתייאשו מחיפוש עבודה וכן עובדים במשרה חלקית שהיו מעדיפים לעבוד במשרה מלאה - דווקא רשמה עלייה.

שיעור האבטלה U-6 טיפס בנובמבר ל-7.6% לעומת 7.4% באוקטובר, ולמרות הצמיחה האיתנה בשוק התעסוקה האמריקאי, עודנו גבוה מרמתו לפני המיתון הכלכלי האחרון בארה"ב.

השכר השעתי הממוצע טיפס בנובמבר ב-0.2% לעומת החודש הקודם - האטה לעומת עלייה של 0.3% באוקטובר - אך גם זאת בהתאם לתחזיות. השכר השעתי טיפס ב-3.1% לעומת נובמבר 2017, ללא שינוי לעומת קצב העלייה ב-12 החודשים שהסתיימו באוקטובר, שהיה החד ביותר מאז 2009.

בכירי הפד יתבססו בין השאר על נתוני התעסוקה שפורסמו היום, בישיבת המדיניות של ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC) שתתקיים ב-19-18 בדצמבר.

החוזים על הריבית הפדרלית, המשקפים את ציפיות השוק מהריבית בארה"ב, מעניקים כעת הסתברות של 78% לכך שהבנק הפדרלי יחליט בישיבתו החודש על העלאת ריבית של 0.25% - זו הפעם הרביעית השנה - לטווח של 2.5%-2.25%. זאת לעומת סיכוי של 73% שהעניקו לכך החוזים לפני פרסום דו"ח התעסוקה.

לפני שבוע, שיקפו החוזים הסתברות של 83% להעלאת ריבית, אולם מאז גברו ההערכות כי מקבלי ההחלטות בבנק המרכזי עשויים להאט את קצב ההעלאה, בצל חששות מהאטה בצמיחה בכלכלה הגדולה בעולם.

עם זאת, מצב שוק העבודה בארה"ב עודנו איתן, ומספר המשרות גדל זה 98 חודשים ברציפות, שיעור האבטלה נותר מתחת ל-4% לאורך מרבית 2018, ותביעות האבטלה הראשונות ממשיכות להיות קרובות לשפל של כל הזמנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker