למה קשה כל כך לפתוח פאבים באירלנד?

הן באירלנד עצמה והן בצפון אירלנד, השייכת לבריטניה, קיימים חוקים מיושנים שמגבילים את מתן הרישיונות לפתיחת פאבים חדשים

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אנשים יושבים מחוץ לפאב בדבלין
אנשים יושבים מחוץ לפאב בדבליןצילום: בלומברג

יחסית למדינה שהייצוא הגדול ביותר שלה הוא הפאבים – יש כ-7,000 פאבים אירים בכל העולם ו-8,403 באירלנד עצמה – אירלנד היא מקום שקשה לפתוח בו פאב.

הן בצפון אירלנד (ששייכת לבריטניה, אך יש בה חוקים משלה) והן ברפובליקה של אירלנד, התהליך של השגת אישורים לפתיחת פאב הוא איטי, יקר ומלא באי ודאות, בעיקר בשל חוקים מיושנים. שתיהן משתמשות במערכת שמוכרת לכל מי שניסה אי פעם להיכנס למועדון לילה: אחד נכנס, אחד יוצא. מי שרוצה לפתוח פאב חייב לקנות רישיון ממי שמוכן "למכור" את שלו. הקונים חייבים גם להוכיח את הצורך המקומי בפאב, אם זה בגלל גידול באוכלוסיה או סגירתם של פאבים סמוכים. ההעברות של הרישיונות תלויות באישורים של בתי משפט, אשר עבור קבלתם יש לקבוע תור לדיון, מה שהופך את התהליך לממושך, לדברי מורה מקיי, עורכת דין מבלפסט. אם יש התנגדות כלשהי להקמה, היא עלולה לעכב את התהליך עוד יותר.

השגת רישיון באירלנד היא תהליך שמערב עורכי דין, מתווכים והרבה יותר זמן וכסף מאשר, למשל, באנגליה ווילס, שם אישורים ניתנים בחופשיות על ידי המועצות המקומיות. קולין ניל מ- Hospitality Ulster, גוף המייצג חברות בענף, אומר כי ערכו של רישיון לפתיחת פאב בצפון אירלנד יכול להגיע ל-50 אלף ליש"ט (64 אלף דולר) לפחות. מארק אדמס, מתווך מבלפסט, אומר כי היה מעורב בכמה עסקות בשווי של מאות אלפי ליש"ט. לוריין קומפטון, עורכת דין מדבלין, מעריכה כי העלות של רישיון כזה באירלנד היא 53 אלף יורו (60 אלף דולר). באנגליה ווילס, לשם השוואה, מדובר על כמה מאות ליש"ט בלבד.

המצב הזה לא צפוי להשתנות בקרוב. רפורמות שהוצעו בצפון אירלנד לחוקי הרישוי לפני שהממשלה שם נפלה בינואר 2017, לא כללו שום שינוי בעיקרון של מתן רישיון על כל רישיון שנמסר. באירלנד מדברים עכשיו על הידוק החוקים בנוגע לאלכוהול. גם מצד התעשייה עצמה לא הגיעה דרישה להקלה. בקצב הנוכחי, בקרוב יהיו מחוץ לאירלנד יותר פאבים אירים מאשר באירלנד עצמה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker