צלבי קרס וקללות: עובדים בטסלה דיווחו על גזענות כלפי שחורים

תחקיר של העיתון ניו יורק טיימס כלל ראיונות עם עשרות עובדים בעבר ובהווה של יצרנית המכוניות החשמליות ■ "עושים כמיטב יכולתנו למנוע התנהגות רעה", מסרה החברה

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפעל לייצור מכוניות של טסלה
מפעל לייצור מכוניות של טסלהצילום: Jasper Juinen / בלומברג

עובדים של יצרנית המכוניות החשמליות טסלה דיווחו על גזענות כלפי שחורים במפעל החברה בעיר פרימונט בקליפורניה, שכללה איומים מצד עמיתים לעבודה, משימות משפילות וחסמים בפני קידום. כך עולה מראיונות, תכתובות פנימיות והצהרות בשבועה של למעלה משני תריסר עובדים בהווה ובעבר של טסלה וקבלני משנה שלה שנכללו בתחקיר שפירסם העיתון ניו יורק טיימס.

עובדים לשעבר של טסלה הגישו נגדה שלוש תביעות משפטיות נפרדות מתחילת השנה שעברה, בטענה כי החברה לא פעלה לצמצום התופעות של אפליה והטרדה על רקע גזעני.

אחד התובעים הוא אוון דיאז, אשר סיפר כי ראה צלבי קרס מצוירים בשירותים במפעל של טסלה, וכי ניסה להתעלם מהקנטות גזעניות שמהן סבל ברחבי המפעל. לדבריו, בעבודה הוא כונה בכינויים גזעניים, והוא נתקל במעלית בציור בעל משמעות גזענית של אדם עם פה מוגדל, עיניים גדולות ועצם בשיער. דיאז, בן 50, הועסק במפעל טסלה כעובד קבלן, והוא התפטר במאי 2016 לאחר 11 חודשים בעבודה.

טסלה דוחה את תמונת המצב שמתוארת בתלונות נגדה וטוענת שהיא לא מדויקת. לדברי החברה אין ראיות שתומכות בקיומו של "דפוס אפליה והטרדה" בחברה. טסלה אינה יצרניות המכוניות היחידה שנגדה הועלו טענות בדבר גזענות בשנים האחרונות, והחברה מודה כי "בחברה שגודלה כמו עיר קטנה, יעלו לעיתים טענות בדבר התנהגות רעה", בין אם נכונות או לא. אולם לדברי החברה אין כל סימן לכך ששיעור התלונות במפעל שלה חריג.

"אנו שואפים לספק סביבת עבודה מכבדת לכל העובדים ועושים כמיטב יכולתנו למנוע התנהגות רעה", מסרה החברה.

דיאז, כמו טסלה עצמה, דימה את המפעל בפרימונט לעיר קטנה - שבה החוויות יכולות להיות שונות ממקום למקום. "יכול להיות מצב שבו יתרחש משהו בחלק אחד של העיר ולא בחלק אחר", אמר. אבל כאשר בנו נתקל בהשמצות וקריקטורות בעלות אופי גזעני באזור אחר של המפעל, הגיע דיאז למסקנה כי לא מדובר בתופעה מבודדת.

אחת התביעות נגד טסלה בגין אפליה והטרדה על רקע גזעני, שהוגשה בנובמבר שעבר בבית המשפט העליון של קליפורניה, ביקשה לקבל מעמד של תביעה ייצוגית, ועורכי הדין שהגישו אותה - לורנס אורגן ובריאן שוורץ, שמתמחים בתחום של זכויות במקום העבודה - טוענים כי כבר איתרו עשרות תובעים פוטנציאלים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker