שווי מריוט נחתך ב-2 מיליארד ד' עקב חשיפת מידע של 500 מיליון אורחים

הפריצה לרשת בתי המלון כנראה השנייה בגודלה בתולדות המגזר העסקי אחרי הפריצה אל יאהו ב-2013 ■ מאגר מידע של הזמנות האורחים בחטיבת סטארווד נפרץ ■ נחשפו מספרי דרכונים ואי-מיילים, ויתכן שגם מספרי כרטיסי אשראי

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כניסה למלון מריוט
כניסה למלון מריוטצילום: Andrew Kelly/רויטרס

רשת בתי המלון מריוט הודיעה כי פתחה בחקירת פריצה למאגר מידע של הזמנות האורחים בחטיבת סטארווד שבבעלותה, במסגרת מה שעשויה להיות אחת מדליפות המידע הגדולות ביותר מסוג זה בתולדות המגזר העסקי. מניית מריוט נופלת ביותר מ-5% במסחר בוול סטריט ועקב כך נחתך שווי השוק של החברה ביותר משני מיליארד דולר.

הפריצה מדאיגה לא רק בשל גודלה העצום, אלא גם בגלל רמת הפרטים שיתכן שנגנבו על ידי הפורצים. בפריצה נחשף מידע על כ-500 מיליון לקוחות, אשר אצל 327 מיליון מתוכם המידע שנחשף כלל מספרי דרכונים, כתובות אי-מייל ותכתובות דואר-אלקטרוני, מסרה מריוט. יתכן גם שנגנבו פרטי כרטיסי אשראי.

הפריצה למריוט עשויה להיות שנייה בגודלה בהיקף חשיפת הפרטיים האישיים רק לפריצה של חברת יאהו, שכל שלושה מיליארד חשבונות המשתמשים שלה נפרצו בשנת 2013.

רגולטורים וצרכנים הגבירו בשנים האחרונות את הצעדים נגד חברות שמאגרי מידע שלהן נפרצו - פריצות שהולכות והופכות ליותר ויותר חמורות. הקמעונאית טרגט הסכימה בשנה שעברה לשלם 18.5 מיליון דולר כדי ליישב חקירות מצד עשרות מדינות בארה"ב בנוגע לפריצה ב-2013 למאגרי המידע שלה שבמסגרתה נגנבו פרטים אישיים של מיליוני לקוחות. בה בעת, חברת נתוני האשראי אקוויפקס עומדת בפני תביעות של מיליארדי דולרים וחקירה מצד הרגולטורים, עקב דליפת מספרי ביטוח לאומי וכרטיסי אשראי של למעלה מ-140 מיליון אמריקאים.

"הפריצה למריוט עצומה כל כך שהחברה עלולה לספוג קנס גדול מצד הרשויות והשווקים מגלמים זאת במחיר", אמר חואן פרננדס פיגרס, האנליסט הראשי של לינק סקוריטיס במדריד. "זהו עוד מקרה של חברה שנפגעה כתוצאה מפריצה, ותזכורת לכך שכל חברה שמנהלת מידע פרטי של לקוחות צריכה להשקיע מאמץ רב יותר בהגנה עליהם פני מתקפות בעתיד".

הודעת מריוט מצביעה על כך שהפריצה התחילה שנים לפני שהחברה רכשה את סטארווד תמורת 13.6 מיליארד דולר בעסקה שנסגרה בספטמבר 2016. מאגר הנתונים של מריוט כלל מידע על אורחים הקשור להזמנות שבוצעו במלונות סטארווד עד ל-10 בספטמבר 2018. אצל חלק מהלקוחות, המידע כולל פרטי תשלומי כרטיסי אשראי, מסרה מריוט, שלא מסרה פרטים לגבי הזהות האפשרית של הפורצים.

מריוט אמנם מסרה כי פרטים כמו מספרי כרטיסי אשראי היו מוצפנים, אולם לא פסלה את האפשרות כי מספיק פרטים נגנבו כדי לפצח את הצפנת המידע. החברה דיווחה על התקרית לרשויות אכיפת החוק וממשיכה לסייע בחקירה, ובמקביל החלה לעדכן את הרגולטורים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker