הונגריה: הבעלות על מאות כלי תקשורת פרטיים עברה לידי מקורבים לראש הממשלה אורבן

יותר מתריסר בעלים של חברות מדיה הצהירו על העברה של יותר מ-400 אתרי חדשות, עיתונים, ערוצי טלוויזיה ותחנות רדיו לקרן המרכז אירופית לעיתונות ומדיה ■ מרבית הבעלים, אילי הון שתומכים בממשלה, אמרו כי לא קיבלו פיצויים על הנכסים שלהם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן בהלסינקי, החודש
ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן בהלסינקי, החודשצילום: LEHTIKUVA/רויטרס

מאות אתרי חדשות פרטיים בהונגריה "נתרמו" בו זמנית על ידי הבעלים שלהם לחברת אחזקות מרכזית שמנוהלת על ידי אנשים המקורבים לראש הממשלה הימני-קיצוני, ויקטור אורבן.

אם הרשויות הרגולטוריות בהונגריה, שמנוהלות על ידי בכיר שמינה אורבן, יאשרו את המהלך - מרבית אתרי החדשות ההונגריים המובילים שנמצאים בבעלות פרטית יהיו תחת השליטה של גוף אחד, המקורב לממשלה. זהו צעד חסר תקדים בהיסטוריה של המדינות החברות באיחוד האירופי, נמסר מפרידום האוס, ארגון לא ממשלתי לזכויות גלובליות ולחופש העיתונות.

מאז שעלה לשלטון ב-2010, אורבן מכרסם במערכת האיזונים והבלמים של הונגריה. הוא מילא את בית המשפט החוקתי בשופטים הנאמנים לו, עיצב מחדש את שיטת הבחירות לטובת המפלגה שלו ושם את המוסדות הרגולטוריים של המדינה - כולל שרותי המשפט והתביעה - תחת ניהולם של בעלי בריתו.

בהודעה מתואמת שפורסמה ביום רביעי, יותר מתריסר בעלים של חברות מדיה הצהירו על העברה של יותר מ-400 אתרי חדשות, עיתונים, ערוצי טלוויזיה ותחנות רדיו לקרן המרכז אירופית לעיתונות ומדיה, קבוצה שנוסדה באוגוסט. מרבית הבעלים, אילי הון שתומכים בממשלה, אמרו כי לא קיבלו פיצויים על הנכסים שלהם.

יו"ר הקרן הוא עורך דין לשעבר ממפלגת אורבן, על פי מסמכים משפטיים. שני חברי הדירקטוריון האחרים הם עורך הדין האישי של אורבן, וראש קבוצת מחקר שתומכת בו.

ממשלת אורבן מנעה באופן שיטתי מאתרי חדשות עצמאיים הכנסות מפרסום, והפעילה לחץ על העסקים האחרים של בעליהם - מה שהוביל את מרבית חברות המדיה הפרטיות לצנזר את התוכן שלהן או להימכר לבעלי ברית של אורבן.

כיום, יותר מ-500 אתרי חדשות הונגריים נוקטים בעמדה התומכת באורבן לעומת 31 בלבד ב-2015, על פי מחקר אתר התחקירים Atlatszo, אחד מהאתרים הבודדים שנותרו עצמאיים.

במייל ששלח ל"ניו יורק טיימס", אחד מחברי הדירקטוריון של הקרן, מיקלוש סנתו, אמר כי לקבוצה שלו יש אג'נדה ימנית ברורה, אך היא גוף עצמאי ופרטי, שיפעל למען "מדיה מאוזנת" בהונגריה ויילחם נגד פייק ניוז ותקינות פוליטית.

"העדיפות הראשונה של הקרן היא לשרת, לשמר ולדבוק בתקשורת מאוזנת בהונגריה, מכל הבחינות", כתב סנתו, שעומד בראש המרכז לזכויות בסיסיות, קבוצת מחקר שמרנית.

הוא אמר שהקרן תפעל כדי להבטיח שהתקשורת האופוזיציונית לא תצליח לבסס נתח שוק בולט כפי שהיה לה לפני הבחירות. אחד מאתרי החדשות שנשלט על ידי הקרן אף השווה את מבנה הבעלות החדש לזה של גרדיאן הבריטי, ארגון חדשות בינלאומי. לדבריו, הקרן שמחזיקה בבעלות על ה"גרדיאן" אינה מתערבת בסיקור החדשות של העיתון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker